Absans epilepside duyusal nöronlarda kalsiyum homeostazisi ve sinyalleşmesinin genetik epileptik WAG/RİJ sıçanlardan izole edilen trigeminal gangliyon hücrelerinde incelenmesi
Investigation of calcium homeostasis and signalling in absence epilepsy using trigeminal ganglion cells isolated from genetic epileptic WAG/RİJ rats
  1. Tez No: 543290
  2. Yazar: BÜŞRA PERİHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Epilepsi sendromlarında migren gibi baş ağrısı görülme sıklığının fazla olması, epileptogenezin ağrı duyarlılaşmasına neden olabileceğini düşündürmektedir. Trigeminal gangliyon (TG) nöronları tipik nosiseptörlere örnek olup; ağrı/nosisepsiyonla alakalı reseptör ve iyon kanallarının çoğunun ifade edildiği bu yapılar baş ve yüz bölgesi ile alakalı sinyallerin başlamasının ilk kademesini teşkil eder. Bu süreçte, hücre içi serbest kalsiyum ([Ca+2]i) seviyesindeki artış ağrı oluşum ve iletiminde kritik öneme sahiptir. Epileptiklerde yüksek seyreden migren/baş ağrısının TG ile temsil edilen nosiseptörlerin aktivasyon mekanizmasından mı yoksa bu ağrının santral işlenmesinden mi kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu amaçla TG nöronlarda kalsiyum homeostazisi ve algojenik ajanlara [Ca+2]i artışı cevapları WAG/Rij epileptik ve sağlıklı Wistarlar arasında karşılaştırıldı. Yetişkin WAG/Rij (absans epileptik nöbet geçiren) ve Wistar sıçanlardan izole edilen TG'ler enzimatik ve mekanik işlemlerle TG nöronlarına ayrıştırılarak kültüre edildi. Daha sonra kalsiyuma duyarlı floresan boya olarak fura-2 AM ile yüklenen TG nöronları; kapsaisin (1 µM, acı biberin etken maddesi, algojenik ajan olarak), yüksek hücre dışı KCl (60 mM, non-spesifik membran depolarizasyonu) ve ATP (100 mM, purinerjik agonist olan algojenik ajan) ile uyarıldı. Bu uyarılarla indüklenen [Ca+2]i (Eksitasyon: 340 nm/380 nm, emisyon @ 510 nm) cevapları, dijital mikroskobik görüntü analiz sistemiyle kayıt edildi ve kalsiyum kanal blokeri diltiazemin [Ca+2]i cevapları üzerine etkisi, ajanlar uygulanmadan önce 50 saniye (s) ön-muamale yapılarak incelendi. Hücrelerin 340 nm/380 nm floresan oranında artış [Ca+2]i belirteci olarak kullanıldı. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesinde Student t-testi kullanıldı. WAG/Rij sıçan TG hücreleri ATP uygulamasına [Ca+2]i düzeyinde artışla cevap verdi.
Özet (Çeviri)
The high incidence of comorbidities of migraine headache and epilepsy syndromes suggest that epileptogenesis may cause pain sensitization. Trigeminal ganglion (TG) neurons, are typical nociceptors, express most of the ion channels and receptors involved in nociception/pain, and their activation represents the first stage in pain signals from the orofacial region. In this process, the increase in intracellular free calcium ([Ca+2]i) level has a critical role in the generation and transmission of pain signals. It is not clear whether the increased incidence of migraine/ headache in epileptics arises from altered activation of peripheral nociceptors, represented by TG neurons, or from central mechanisms of this signaling pathway. For this purpose, it was aimed to determine whether there is a dissimilarity in calcium homeostasis and [Ca+2]i responses to algogenic agents in TG neurons from epileptic WAG/Rij and healthy Wistar rats. TGs were obtained from adult WAG/Rij and Wistar rats by enzymatic and mechanical procedures and isolated TG neurons were cultured. Then, the cells were loaded with the calcium-sensitive fluorescence dye, fura-2 AM and effects of capsaicin (1 µM, algogenic agent, the ingredient of hot pepper), high extracellular KCl (60 mM, non-specific membrane depolarizing agent), ATP (100 mM, the purinergic agonist, algogenic agent) on [Ca+2]i in TG cells from epileptic and normal rats were investigated. Response ratios to excitation (excitation: 340 nm/380 nm, emission@ 510 nm) were recorded and quantified by using digital microscopic image analysis system. Effects of calcium channel blocker diltiazem (10 µM) to [Ca+2]i level responses were investigated by applying about 50 seconds (s) via pre-treatment before adding agents. The 340 nm/380 nm fluorescence ratios are regarded as an indicator of [Ca+2]i levels. Student t-test was used for statistical analysis of data. The TG neurons from WAG/Rij rats responded to the ATP application by increase in [Ca+2]i.