Genetik absans epilepsili sıçanlarda adolesan dönemde uygulanan taktil stimülasyonun epilepsi ve depresyon üzerindeki etkileri
The effects of tactically stimulated applied in adolescence in rats with genetic absence epilepsy on epilepsy and depression
- Tez No: 926439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İLBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Taktil stimülasyon (TS) (veya masaj tedavileri), hayvanlarda duyusal uyarımı ve nörobiyolojik değişiklikleri destekleyen sosyal temas zenginleştirmesi olarak kategorize edilir. Zenginleştirilmiş çevrenin nörodejeneratif ve psikopatolojik hastalıklar üzerinde iyileştirici etkileri bilinmektedir. Genetik absans epilepsili sıçanlarda absans epilepsi ve depresyonun ortaya çıktığı 2. ve 4. aylar arasındaki dönem epilepsi ve komplikasyonların önlenebilmesi açısından dikkat çekmektedir. Absans epilepsinin ve komorbid depresyonun gelişmeye başladığı bu dönem sıçanlarda geç adolösan dönemine denk gelmektedir. Adolösan dönemi beyin gelişiminin devam ettiği bir dönemdir. Bu nedenle, bu çalışmada biz genç yetişkin sıçanlarda çevresel zenginleştirme aracı olarak taktil stimülasyonun, absans epilepsi ve depresyon üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: 45 günlük erkek Wag/Rij (Wistar Albino Glakxo/Rij-Rat) sıçanlar deney(n=8) ve kontrol (n=8) grubu olarak ayrıldılar. Deney grubundaki hayvanlar 45 günden itibaren taktil stimülasyona tabi tutuldular. İşlem 8 hafta boyunca, haftada beş gün, 12:00 - 16:00 saatleri arasında uygulandı. TS, günde 5 dakikalık periyotlardan oluşuyordu. Kontrol grubu tüm protokol boyunca haftada bir kez gerçekleştirilen düzenli kafes temizliği hariç rahatsız edilmedi. Hayvanlarda 7. ayda lokomotor aktivite testi, yükseltilmiş artı düzenek testi, sukroz tüketimi testi ve zorunlu yüzme testi yapıldı. Takiben 8 aylık olduklarında EEG kayıtları alındı. Dört saat boyunca diken dalga deşarjların (DDD) total süresi ve sayısı kaydedildi. Ortalama DDD süresi hesaplandı. Bulgular: Adolösan dönemde taktil uyaran verilen WAG/Rij sıçanlarda depresyon benzeri davranışları azaltmıştır. TS uygulanımı lokomotor aktivitede ve anksiyete benzeri davranışlar üzerinde değişiklik oluşturmamıştır. Adolösan dönemde verilen taktil uyaranlar absans nöbetlerin sayısında ve toplam süresinde azalma eğilimi oluşturmuştur. Sonuç: Çalışmamız adolösan dönemde verilen taktil uyarının absans epilepsiye genetik eğilimi olan sıçanlardaki depresyon gelişimini önlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Tactile stimulation (or massage therapies) is categorized as social contact enrichment that promotes sensory stimulation and neurobiological changes in animals. The healing effects of the enriched environment on neurodegenerative and psychopathological diseases are known. Genetic absence epilepsy in rats with absence epilepsy 2. The period between the 4th month and the 4th month is remarkable in terms of preventing epilepsy and complications. This period, in which absence epilepsy and comorbid depression begin to develop, coincides with the late adolescent period in rats. The adolescent period is a period in which brain development continues. Therefore, in this study, we aimed to investigate the effects of tactile stimulation on absence epilepsy and depression as a means of environmental enrichment in young adult rats. Methods: 45-day-old male Wag/Rij rats were divided into experimental (n=8) and control (n=8) groups. The animals in the experimental group were subjected to tactile stimulation from 45 days onwards. The procedure was practiced for 8 weeks, five days a week, from 12:00 to 16:00. Tactile stimulation consisted of 5-minute periods per day. The control group was not disturbed, except for regular cage cleaning, which was carried out once a week throughout the entire protocol. Locomotor activity test, elevated plus device test, sucrose preference test and mandatory swimming test were performed in animals at 7 months. Following this, EEG records were taken when they were 8 months old. The total duration and number of DDDs was recorded for four hours. The mean DDD duration was calculated. Results: WAG/Rij given tactile stimulus in adolescent period reduced depression-like behaviors in rats. The application of TS did not cause changes in locomotor activity and anxiety-like behaviors. Tactical stimuli given in adolescence have formed a tendency to decrease the number and total duration of absence seizures. Conclusion: Our study shows that tactile stimulation given during adolescence prevents the development of depression in rats with a genetic tendency to absence epilepsy.