Tarihi tekstillerde bozulma nedenleri ve restorasyon öncesi yapılması gereken işlemler
Causes of deterioration in historical textiles, and procedures to be prepared before restoration
- Tez No: 543292
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi Tekstillerde Bozulma Nedenleri ve Restorasyon Öncesi Yapılması Gereken İşlemler ana başlığı altında oluşturulan, kaynak taramaları ve deneyimler ışığında şekillenen tez altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; giriş kısmında tekstilin tanımı, günümüzdeki bilgiler ışığında kazılarda ele geçen en eski iki örnek, tarihi tekstillerin bozulma nedenleri ve müzelerimizde hangi tarihi tekstil türlerinin olduğundan bahsedilmiştir. Tarihi Tekstiller ve Karşılaşılan Dokuma Türleri adı verilen ikinci bölümde;“Dokumanın Tanımı ve Temel Dokuma Türleri İle Osmanlı Dönemi Kumaşları”şeklinde iki alt başlıkta incelenmiştir. Tarihi Tekstillerde Bozulma ve Nedenlerinin Sınıflandırılması adı verilen üçüncü bölümde“Tarihi Tekstillerin Üretildikleri Lif Yapısına Bağlı Olarak Görülen Bozulmalar, Tarihi Tekstillerin Bozulmasına Neden Olan Dış Etkenler, Biyolojik Etkenler, Afetler, İnsan Eliyle Oluşan Bozulmalar ve Vandalizm, Havadaki Çeşitli Gazlar”şeklinde altı alt başlıkta incelenmiştir. Tarihi Tekstillerde Tespit Edilen Bozulmalar adı verilen dördüncü bölümde“Liflerde Kuruma ve Asit Nedeniyle Oluşan Kırılmalar ve Ayrışmalar, Yırtıklar, Renklerde Solma, Kir Lekeleri, Böcek Tahribatı, Eski ve Yanlış Onarımlar, Tarihi Tekstillerde Eklenti Öğelerin Neden Olduğu Bozulmalar, Yanlış Depolama veya Sergileme Nedeniyle Oluşan Bozulmalar”şeklinde sekiz alt başlıkta örneklerle incelenmiştir. Tarihi Tekstillerde Restorasyon Öncesi Yapılması Gereken İşlemler adı verilen beşinci bölümde“Belgeleme ve Analizler”şeklinde iki alt başlıkta incelenmiştir. Sonuç kısmında, müzelerimizdeki tarihi tekstilleri çözümleyebilmek, onları koruyarak bozulmalarını engellemek ve gelecek nesillere aktarabilmenin önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Causes of Deterioration in Historical Textiles and Transactions Needed to Perform Before Restoration is composed of six main sections. These sections are formed under the main title and are shaped by the source scans and experiences. The first chapter, the introduction to textiles, sets out the two oldest examples uncovered in light of today's information, the reasons for the deterioration of historical textiles, and the type of historical textiles in museums. In the second chapter, called Historical Textiles and Encountered Weaving Types, the two sub-chapters of“The Definition of Woven and Basic Weaving Types and Ottoman Period Fabrics”have been examined. In the third chapter, called“Deterioration in Historical Textiles and Classification of Causes”, six sub-chapters were examined, namely“Degradation of Historic Textiles due to Fiber Structure, External Factors Causing Deterioration of Historical Textiles, Biological Factors, Disasters, Man-caused Deterioration and Vandalism.”In the fourth section, called“Deterioration Detected in Historical Textiles”, eight sub-sections have been examined. These are“Cracks and Dissociation caused by Curing and Acid in Fibers, Ruptures, Fading in Colors, Dirt Stains, Insect Damage, Old and False Repairs, Distortions Caused by Attachment Items in Historical Textiles, Incorrect Storage or Display Deterioration”. In the fifth section, called Historical Textile Processes Before Restoration, two sub-chapters of“Documentation and Analyzes”have been examined. The conclusion emphasises that it is important to analyze historical texts in our museums; to prevent them from deteriorating by protecting them, and to transfer them to future generations.