20.yy'dan günümüze resim sanatında beden deformasyonu
Body deformation in painting from the 20th year to the present
  1. Tez No: 995193
  2. Yazar: RÜMEYSA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ÖZIŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Deformasyon, sanat tarihi boyunca bedenin ideal formdan sapması üzerindenyapılandırılan sanatsal temsillerde, farklı anlam ve anlatımolanakları sunanbiryaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Bedenin bozulmuş, abartılmışyadaparçalanmış biçimlerde temsil edilmesi, çeşitli dönemlerde çeşitli simgesel veanlatısal işlevler üstlenmiş; kimi zaman metafizik ve ahlaki anlamları aktarmanın, kimi zaman ise toplumsal ve varoluşsal gerilimleringörünürkılınmasına aracılık etmiştir. Çalışma modern sanat tarihinden itibaren beden deformasyonuolgusunutarihsel, estetik ve kavramsal bir perspektiften ele almakta; deformasyonunfarklı dönemlerde üstlendiği anlam ve işlevleri incelemektedir. Bedendeformasyonu, bu bağlamda estetik bir bozulma ya da biçimsel bir sapmaolarak değil, iktidar ilişkileri, baskı mekanizmaları, ölümdüşüncesi veiçgüdüyle doğrudan ilişkili bir radikal ifade alanı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, deformasyonu düzeni bozan, sınırları ihlal eden ve izleyiciyi rahatsızetmeyi amaçlayan bir karşı estetik olarak ele alırken; parçalanma, kendinezarar verme, denetim kaybı ve içgüdü temaları üzerinden bedeninnasıl birçatışma ve direniş zemini hâline geldiğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout art history, deformation has emerged as an approachofferingdiverse meanings and expressive possibilities in artistic representationsstructured around the deviation of the body fromits ideal form. Therepresentation of the body in distorted, exaggerated, or fragmentedformshasassumed various symbolic and narrative functions in different periods; sometimes carrying metaphysical and moral meanings, and sometimesmaking visible social and existential tensions. This study examines the phenomenon of body deformation fromahistorical, aesthetic, and conceptual perspective, starting with the history of modernart; it investigates the meanings and functions that deformation has assumedindifferent periods. In this context, bodily deformation is treated not asanaesthetic distortion or formal deviation, but as a radical field of expressiondirectly related to power relations, mechanisms of oppression, thecontemplation of death, and instinct. The study addresses deformationasacounter-aesthetic that disrupts order, violates boundaries, and aims todisturbthe viewer, while discussing how the body becomes a space of conflict andresistance through themes of fragmentation, self-harm, loss of control, andinstinct.