Halkla ilişkiler faaliyetlerinin taraftar memnuniyeti üzerindeki rolü: Atiker Konyaspor Kulübü örneği
The role of public relations activitieson supperter satisfaction: The case of Atiker Konyaspor
- Tez No: 543307
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma; Süper ligde faaliyetlerini sürdüren, Atiker Konyaspor kulübü tarafından yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin taraftar memnuniyeti üzerindeki rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yöntemi olarak, kulübün halkla ilişkiler faaliyetlerinin taraftar üzerindeki rolünü saptamaya yönelik tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmada örneklem olarak ta Türkiye Futbol Federasyonu 2017-2018 sezonunda Süper Toto Süper lig' de yer alan Atiker Konyaspor taraftarları arasından seçilen, (erkek=429, kadın=71) toplamda 500 taraftardan oluşmaktadır. Araştırmanın amacını gerçekleştirebilmek için Selçuk Üniversitesi sağlık Bilimleri Enstitüsünde Celalettin BAYAR' ın Yüksek lisans tezinde kullanmış olduğu 25 madde ve 5 alt boyuttan oluşan ölçek izin alınmış, sorular 23'e indirilmiş ve bazı sorularda da değişiklik yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler düzenlenen ölçek ve kişisel bilgi formu aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ölçek geliştirme sürecinde izlenmesi gereken kurallara uygun olarak gereken istatistiksel analizler özveri ile yapılmıştır. Verilerin frekans dağılımları yapılmış, katılımcıların Konyaspor kulübü ile ilgili düşüncelerinin merkezi eğilim istatistikleri yapılmıştır. Katılımcıların Konyaspor kulübü ile ilgili düşüncelerinin göstermiş oldukları farklılık için ise Ki-Kare (X2) analizi yapılmıştır ve araştırmada anlamlılık düzeyi için α=0,05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda taraftarların, Konyaspor kulübü tarafından yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin tanıma-tanıtma, hizmet faaliyeti, kurumsal yönetim, sportif faaliyet sosyal sorumluluk, gibi faaliyetlerinin analizleri yapılmış memnuniyet düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca bu faaliyetlerin yaşa, cinsiyete göre, gelir dağılımına ve medeni durumuna göre de dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the role of the public relations activities that has been carried out by Atiker Konyaspor Club on the fan satisfaction of the Super League. As a method of research, a survey has been used to determine the role of the club's people-related activities on their supporters. The research consists of 500 fans of Atiker Konyaspor who have been selected randomly by Turkey Football Federation in 2017-2018 season Super Toto in the Super League (nmale= 429, n female=71) . In order to accomplish the purpose of the research, the scale consisting of 25 items and 5 subscales used in the Graduate Thesis of Celalettin BAYAR at the Institute of Health Sciences of Selçuk University has been reduced to a total of 23 questions and some questions have been changed. The data used in the research have been collected through a scale and personal information form. In the analysis of the obtained data, the statistical analyzes required in accordance with the rules to be followed in the scale development process have been done with dedication. Frequency distributions of the data have been made, central tendency statistics of the participants' congressional club-related thoughts have been made. Chı-Square (X2) analysis has been conducted to determine the differences in the participants' congressional club thinking, and α = 0.05 has been selected for the level of significance in the study. As a result of the research, the satisfaction level of the public relations activities carried out by Konyaspor Club, where the fans are supporters, has been analyzed and the activities such as recognition-promotion, service activity, corporate governance, sportive activity and social responsibility have been analyzed. In addition, distribution of these activities according to age, sex, income distribution and marital status have been examined.