Ortaokul düzeyinde hacim kavramına giriş: Somut materyal destekli bir öğretim örneği
Introduction to the concept of volume in the middle school level: A sample teaching with concrete material support
- Tez No: 543310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDEMİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik dersi öğretim programında geometri ve ölçme öğrenme alanında ilk kez altıncı sınıf seviyesinde kazanımı verilen hacim kavramı ile ilgili deney ve gözleme dayalı günlük hayatta kullanılan somut materyallerle zenginleştirilmiş yeni bir öğretim ortamı sunmak ve bu ortamı farklı açılardan değerlendirmektir. Araştırmada verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırma 2016-2017 öğretim yılı Eskişehir ilinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören dördü kız ve üçü erkek öğrenci olmak üzere toplam yedi öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca öğrencilere araştırmacı tarafından oluşturulan 10 adet açık uçlu sorudan oluşan bir yazılı uygulama yapılmıştır. Öğretim süreci boyunca araştırmacının yaptığı gözlemler, öğrencilerle yapılan klinik görüşmeler ve yazılı uygulama ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizi sonrasında matematik derslerinde öğrencilere hacim formülünün verilerek daha çok işlemsel bilginin önemsendiği, kavramsal bilginin arka plana atıldığı görülmüştür. Deneylere dayalı, disiplinler arası bağlantılar kurularak, günlük hayatta kullanılan somut materyallerle desteklenmiş öğretim ortamlarının hacim kavramı öğretiminde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a new teaching environment enriched with concrete materials used in daily life based on experiment and observation on the concept of volume gained at the sixth grade level for the first time in the field of geometry and measurement learning in the curriculum of secondary school mathematics and to evaluate this environment from different perspectives. Qualitative research method has been adopted in collection, analysis and interpretation of data in the research. The research was carried out with a total of seven students, four of whom were female and three were male who were educated in a public school in Eskişehir' in 2016-2017 academic year. In addition, students were given a written application consisting of 10 open-ended questions developed by the researcher. During the teaching process data were collected through observations made by the researcher, clinical interviews with the students and written application. After analyzing the data, it was observed that mathematical lessons were given to the students by giving the volume formula and more conceptual knowledge was put into the background. By establishing interdisciplinary links based on experiments, it has been concluded that providing instructional environments supported by concrete materials used in daily life is effective in teaching the concept of volume.