Dondurarak mantar kurutma
Freeze drying in mushroom
- Tez No: 543393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada dondurarak kurutma tekniği kullanılarak mantar kurutulması incelenmiştir. Liyofilizasyon veya dondurarak kurutma, üründeki nemin büyük bir bölümünün katı faza dönüştürülmesi ve sonrasında vakum altında ürünün yapısındaki buzun süblimleştirilmesidir. Dondurarak kurutma işlemi nem uzaklaştırmada önemli bir alternatiftir. Dondurarak kurutma işleminin en önemli avantajları, ürünün yapısının korunması ve üstün ürün kalitesidir. Yapılan deneylerde kullanılan kültür mantarının önce kuru madde miktarı belirlenmiştir. Kurutma için öncelikle dondurma işlemi gerçekleştirilmiş sonra kurutma evresine geçilmiştir. Deneyler sonucunda kültür mantarının nemi %92'den %8'e düşürülmüştür. Kurutma işlemi 4 mm kalınlığındaki mantarlar için 15 saat, 7 mm kalınlıktaki mantarlar için 18 saat sürmüştür. 4 ve 7 mm kalınlıktaki mantarlar için nem içeriği 11,5 g su/g kuru madde'den 0,062 g su/g kuru madde'ye düşmüştür. Kurutma işlemi süresince 4 mm ve 7 mm kalınlıktaki mantarları kurutmak için sırasıyla 9,36 kWh ve 11,23 kWh elektrik enerjisi harcanmıştır. Kurutma işlemi sonucunda elde edilen nem oranı (MR) ve nem içeriği (MC) değerlerinin yapay sinir ağı ile analizleri yapılmıştır. Tahmini standart hata (RMSE), ortalama mutlak hata (MAE) ve regresyon katsayısı (R2) kullanılarak sonuçların hata analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mushroom drying by using freeze drying technique is investigated. Lyophilisation or freeze drying is the conversion of a big part of moisture in the product into a solid phase and then subliming the ice in the structure of the product under vacuum. Freeze drying process is an important alternative to dehumidifying. The most important advantages of freeze drying process are preservation of structure of the product and superior product quality. Firstly the amount of dry matter in the mushrooms which is used in the experiments are determined. For drying, primarily the freezing process is carried out and then the passed to the drying phase. As a result of these experiments, the mushroom's moisture is reduced from 92% to 8%. The drying process lasts 15 hours for 4 mm thick mushrooms and 18 hours for 7 mm thick mushrooms. The moisture content of the mushrooms of 4 and 7 mm thickness is reduced from 11,5 g water/ g dry matter to 0,062 g water/ g dry matter. During the drying process, 9,36 kWh and 11,23 kWh of electrical energy is consumed to dry the mushrooms in 4 mm and 7 mm thickness, respectively. Moisture ratio (MR) and moisture content (MC) values obtained from the drying process are analyzed by artificial neural network. The error analyses of the results are made by using the root means square error (RMSE), mean absolute error (MAE) and coefficient of determination (R2).