N-izopropilakrilamid bazlı kopolimer filmlerinin tuza bağlı şişme davranışı
Salt induced swelling behaviour of n-isopropylacrylamide based copolymer films
- Tez No: 543394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ANAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın ana amacı özellikle biyosensör uygulamaları için NIPAAm bazlı ter-polimer hidrojel ince filmlerinin hazırlanması ve hazırlanan ince filmlerin farklı tuzlara (NaCl, NaI, NaCIO4, Na2CO3,) karşı göstereceği faz ve hacim değişikliklerini, farklı tuzların jellerin yapısında oluşan farklılıkları yüzey plazmon rezonans spektroskopisi tekniği ile karakterize etmektir. NIPAAm bazlı terpolimerinin sentezine başlamadan önce, monomer olarak kullanılacak MAA ve NIPAAM ve başlatıcı olarak kullanılacak AIBN saflaştırıştırılmış ve AOBP monomeri sentezlenmiştir. NIPAAM bazlı ter polimeri serbest radikalik polimerizasyon yöntemi ile dioksan içinde başlatıcı olarak AIBN kullanarak 600C'de sentezlenmiş ve NMR, FTIR ve GPC yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. NIPAAm ter polimer ince filmlerinin hazırlanması için etanol içinde ağırlıkça % 8 çözeltileri hazırlanmış, dönel kaplama metodu ile MABP kaplı SPR subtratı üzerine ince terpolimer filmleri hazırlanmıştır. Daha sonra terpolimer ince filmlerinin farklı tuz çözeltilerinde (NaCl, NaI, NaCIO4, Na2CO3,) gösterdikleri yapısal değişiklikler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu analiz sırasında farklı tuz konsantrasyonlarında (10-7 M -1 M aralığında) çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca NIPAAM bazlı terpolimer hidrojel ince filmlerinin alt kritik çözelti sıcaklığı (AKÇS) SPR tekniğiyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to prepare NIPAAm based terpolymer hydrogel thin films especially for biosensor applications and observed the changes in the phase and volume of thin films against different salts (NaCl, NaI, NaClO4, Na2CO3, etc.) via surface plasmon resonance spectroscopy characterization technique. Before starting the synthesis of the NIPAAm-based terpolymer, MAA and NIPAAM to be used as monomer and AIBN to be used as initiator were purified and MaBP monomer was synthesized. NIPAAM based terpolymer was synthesized at 600C, using AIBN as an initiator in dioxane by free radical polymerization method and characterized by NMR, FTIR and GPC methods. For the preparation of NIPAAm terpolymer thin films, 8 wt.% solutions in ethanol were prepared, and thin terpolymer films were prepared on the BPSAc-coated SPR substrate by a spin-coating method. The structural changes of terpolymer thin films in the different salt solutions (NaCl, NaI, NaClO4, Na2CO3,) were analyzed in detail. During this analysis, different salt concentrations (10-7 M -1 M range) were studied. In addition, NIPAAM-based terpolymer hydrogel thin film's lower critical solution temperature (LCST) were calculated by SPR technique.