Enerji iletim hatlarında oluşan elektromanyetik alanın insan sağlığına zararlarının araştırılması
Investigation of the electromagnetic field of human health in energy transmission lines
  1. Tez No: 543414
  2. Yazar: EMRULLAH SİZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Santrallerde üretilen elektrik enerjisi, oluşan kayıpları azaltmak ve daha küçük kesitte iletken kullanılmak amacıyla 380 kV, 154 kV, 34,5 kV seviyesinde yüksek gerilim hatları (YGH) ile tüketim sahalarına taşınmaktadır. Son olarak dağıtım transformatörleri ile 380 V değerinde alçak gerilim seviyesine düşürülen enerji kullanıcıya ulaşmaktadır. Çeşitli akım ve gerilim seviyesinde tesis edilen bu hatlar çevrelerinde son derece düşük frekanslı (30-300 Hz) (ELF) elektromanyetik alan oluşturmaktadır. Genel olarak gerilim hatlarının çevresinde meydana getirdikleri elektromanyetik alanın insan sağlığına etkileri ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalardan elde edilen veriler ve analizler sonucunda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Elektromanyetik Alan Projesi, Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Koruma Kurulu (ICNIRP), Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından genel halk sağlığını korumak amacıyla referans sınır değerler belirlenmiştir. Bu çalışmada çeşitli akım ve gerilim değerine sahip 34,5 kV ve 154 kV gerilim seviyesindeki yüksek gerilim hatlarının meydana getirdiği elektrik ve manyetik alan değerleri gerçek veriler kullanılarak tasarlanan MATLAB bağlantılı C# ara yüz programı ile hesaplanmış, farklı tipte YGH'lerde elektrik ve manyetik alan ölçümü yapılarak ölçüm sonuçları, uluslararası maruziyet sınır değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
DahaThe electrical energy produced in the power plants is transported to the consumption areas with 380 kV, 154 kV, 34,5 kV high voltage lines in order to reduce the losses and use conductors in the smaller section. Finally, the energy that is reduced to the low voltage level of 380 V with distribution transformers reaches the user. These lines, which are installed at various current and voltage levels, form extremely low frequency (30-300 Hz) (ELF) electromagnetic fields in their environment. In general, many studies have been conducted on the effects of electromagnetic field on human health around the voltage lines. As a result of the data and analyzes obtained from these studies, the reference limit values were determined by international organizations such as the World Health Organization (WHO) Electromagnetic Field Project, International Commission Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) and the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) to protect the general public health In this study, the electrical and magnetic field values generated by high voltage lines of 34,5 kV and 154 kV voltage with various current and voltage values will be calculated by using real data and will be analyzed by means of MATLAB related C # interface program and compared with the relevant exposure limit values. sonra doldurulacaktır.