Yüksek gerilimli iletim hattı çevresinde düşük frekanslı manyetik alan kestirimi
Low frequency magnetic field estimation around high voltage transmission line
- Tez No: 591005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektrikli ev aletleri, ofis araç gereçleri, sabit ve mobil haberleşme cihazları, radyo ve televizyon verici istasyonları, baz istasyonları gibi elektrik elektronik bazlı unsurların artması ve teknolojinin ilerlemesi gündelik yaşantıyı kolaylaştırmaktadır. Artan teknolojik cihaz kullanımı ciddi enerji taleplerine yol açmakta ve bu talebi karşılamak için de yeni santraller yapılmasına ve dolayısıyla dağıtım elemanlarının sayısının ihtiyacını arttırmaktadır. Bütün bu cihazlar ve bu cihazların beslenmesi için artan enerji nakil hatlarının etrafında oluşan manyetik alanın insan, bitki ve hayvanlar üzerinde ısıl ve ısıl olmayan etkileri bulunmaktadır. Elektromanyetik radyasyon olarak bilinen bu etkilerin beyin kanseri, lösemi, doku veya hücrelerin kimyasal reaksiyonlarında değişimlere neden olduğu literatürde birçok araştırmacı tarafından açıklanmıştır. Bu konu hakkındaki elektromanyetik kirlilik limit değerleri ve etkileri üzerine çalışmalar giderek artmaktadır. Bu çalışmada 154 kV ve 380 kV enerji iletim hatları etrafındaki elektromanyetik kirlilik ölçülmüş ve elde edilen verilere dayanarak az veri ile bir enerji nakil hattı üzerindeki elektromanyetik kirliliğin tespiti gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase of electrical and electronic devices such as electrical appliances, office equipment, fixed and mobile communication devices, radio and television transmitting stations, base stations and the advancement of technology facilitate everyday life. Increased use of technological devices leads to serious energy demands and increases the need for new power plants to meet this demand and thus the number of distribution elements. All these devices and the magnetic field around the growing energy transmission lines for the feeding of these devices have thermal and non-thermal effects on humans, plants and animals. Many researchers have reported that these effects, known as electromagnetic radiation, cause changes in the chemical reactions of brain cancer, leukemia, tissue or cells. Studies on the electromagnetic pollution limit values and effects on this subject are increasing. In this study, electromagnetic pollution around the 154 kV and 380 kV power transmission lines was measured and the electromagnetic pollution on a power transmission line was determined with little data based on the data obtained.