Filoksera zararlısı ile farklı azot dozlarının asmanın morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of phylloxera and different nitrogen doses on the grapevine morphological and physiological characteristics of grape
- Tez No: 543454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde üzüm yetiştiriciliğini sınırlandıran en önemli iki faktör Filoksera zararlısı ve asmalarda görülen azot eksikliğidir. Dünya'da şu ana kadar filoksera zararlısı ile mücadelede etkin olarak kullanılabilecek bir ilaç henüz bulunamamıştır. Bu nedenle modern bağcılık bu zararlıya dayanıklı Amerikan asma anaçları üzerine aşılı asmalar ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlarda en çok verim ve kalite kaybına neden olan element azot eksikliğidir. Bu çalışmada Filoksera zararlısı (Daktulosphaira vitifoliae Fitch) ile azot eksikliğinin Riesling üzüm çeşidi ile Teleki 5C asma anacına ait asmaların morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bitkiler tam otomasyonlu cam sera ortamında 3 litrelik saksılar içerisinde yetiştirilerek denemeye alınmıştır. Asmalara 1) Phy (+) filoksera zararlısı ile bulaşık 2) Phy (-) filoksera zararlısı ile bulaşık değil 3) N (+) yeterli azot ve 4) N (-) yetersiz azot olmak üzere 4 farklı uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda uygulamaların asmaların incelenen morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Teleki 5C anacı ve Riesling üzüm çeşidinde N (-) azot eksikliğinde ve Phy (+) filoksera zararlısı ile bulaşık bitkilerde bitki boyu, yaprak sayısı, bitki taze ve kuru ağırlık, SPAD, Handy Pea Fotosentetik parametreleri ile yaprakların N, C, P, K, Fe, Zn, Cu ve Mn konsantrasyonlarında kontrol grubuna göre daha düşük değerler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there are two key factors limiting grape growing; phylloxera and nitrogen deficiency. In the world, there has been no pesticide found yet to be used efficiently to control phylloxera. Therefore, modern viticulture can be done with grapevines grafted on American rootstocks being resistant to this pest. Within these vineyards, the factor causing maximum loss of efficiency and quality is the nitrogen deficiency. In this study, it is aimed at analyzing effects of phylloxera (Daktulosphaira vitifoliae Fitch) and nitrogen deficiency on morphological and physiological characteristics of grapevines of Riesling variety and Teleki 5C rootstock. For this purpose, plants are taken for testing, growing in 3 L pots within a fully automated, glass-made greenhouse environment. On grapevines, 4 different applications were carried out under following conditions; 1) Phylloxera infected Phy (+) 2) Phylloxera noninfected Phy (-) 3) sufficient amount of nitrogen N (+) 4) insufficient amount of nitrogen N (-).As a result of this research, effect of these treatments on grapevines' morphological and physiological characteristics at the were statistically significant. For Teleki 5C rootstock and Riesling type grapevine, in case of N (-) nitrogen deficiency and for Phy (+) phylloxera positive plants, lower values were found in terms of size of plant, number of leaves, fresh and dry weight of plant, SPAD, Handy Pea Photosynthetic parameters as well as leaves' N, C, P, K, Fe, Zn, Cu and Mn concentrations compared to control group.