Fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi: Hidroelektrik santrali gezisi örneği
The effect of non-school learning environments on the academic achievements of students: The example of the hydroelectric power plant trip
  1. Tez No: 543465
  2. Yazar: MUSTAFA BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, informal öğrenme ortamlarına örnek olması amacıyla hidroelektrik santraline yapılan planlı bir gezinin öğrenme üzerine etkisinin araştırılması ve öğrencilerin gezi hakkındaki görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Bu amaçla hem nitel hem nicel verilerden yararlanıldı. Bu sebeple karma desenlerden iç içe gömülü desen kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Giresun ilinde Tirebolu İmam Hatip Ortaokulda öğrenim gören 37 sekizinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. BU öğrencilerden 19 u deney grubu , 18'i ise kontrol grubu öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmı iki grup (deney ve kontrol) öntest-sontest deneysel desen modeline göre tasarlanmıştır. Bu kısımda veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan,“Yaşamımızdaki elektrik”konusuyla ilgili akademik başarı testi deney ve kontrol gruplarına öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Verilerin SPSS paket programında analiz edilmesi sonucunda; Mann Whitney U ve Wilcoxon Testi analizleri göre geziye katılan öğrencilerin ön test akademik başarı puanları ile son test akademik başarı puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir (Z=3,731; p=.000
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of a planned trip made to the hydroelectric power plant on learning and to get opinions about the trip of the students in order to be an example for informal learning environments. Both qualitative and quantitative data were used for this purpose.For this reason, the interlocking pattern is used from mixed patterns. As the working group, in the 2015-2016 academic year, Tirebolu İmam Hatip in Giresun was selected as the eighth grade student in the middle school. 19 of these students are in the experimental group and 18 of them are the control group students. The quantitative part of the study was designed according to two groups (experimental and control) pretest-posttest experimental design pattern. In this section, as data collection tool; The academic achievement test was applied as pre and post test to experimental and control groups on the topic of“electricity in our lives”prepared by the expert's opinion. As a result of analyzing the data in SPSS package program; Mann Whitney U ve Wilcoxon Testi, it was determined that there was a significant difference between pre-test academic achievement scores and post-test academic achievement scores in favor of the final test (Z=3,731; p=.000