Beslenme ve diyet merkezine başvuran bireylerlerin yeme tutumu ve emosyonel regülasyon arasındaki ilişki
Relationship between eating attitudes and emotional regulation of individuals who apply to nutrition and diet center
  1. Tez No: 543504
  2. Yazar: İSTEM TECİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ZEYNEP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beslenme ve Diyet Merkezi'ne Başvuran Bireylerle Emosyonel Regülasyon Arasındaki İlişki'nin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Ordu Fatsa'da yaşayan farklı cinsiyet, yaş, eğitim seviyesinden toplam 156 gönüllü katılımcı oluşturur. Katılımcılara Yeme Tutumu Ölçeği (YET40) ve Duygu Durum Düzeltme Güçlüğü Ölçeği (DDD36) uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde paket programlardan yararlanılmıştır. Geri dönen anket formlarındaki cevaplar kodlanarak“SPSS 21.0”programına yüklenmiş ve analiz edilmiştir. SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences/Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) sosyal bilimlere ilişkin araştırma verilerinin analizinde yaygın bir şekilde kullanılmakta olup kapsamlı istatistiksel analiz teknikleri içermektedir. Yapılan analizlerden sonra hipotezi araştırmak için ölçekler arasında ilişki aramak için ilk adım olan normallik testinin uygulanmasına karar verilmiştir. Çıkan sonuçlara göre; yeme tutumları ve duygu durumları arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın hipotezi için yapılan korelasyon analizinde P değerinin (p>0,05) değerinden düşük çıktığından korelasyon kabul görmüştür. Yapılan araştırmada yeme tutumu ile duygu durum düzenleme arasında bir ilişkinin varlığı düşünülmüştür ve örneklemlere uygulanan ölçekler doğrultusunda istatistiksel olarak hipotezimiz olan“Yeme tutumu ile duygu durum düzenleme güçlükleri arasında bir ilişki vardır.”Hipotezi kabul edilmemiştir. Araştırma bir hipotezle gerçekleştirilmiş ve bu hipotezin kabul görülmediği istatistiksel verilerce sağlanmıştır. Korelasyon katsayılarına bakıldığında iki ölçek arası değerin 0,121 olduğu görülmüştür. İki ölçek arası ilişki olmadığı görülmüştür. Yapılan araştırmada edinilen sonuçlara göre yeme tutumu ile duygudurum düzenleme arasında bir ilişkinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the individuals who apply to the Nutrition and Diet Center and the Emosional Regulation. The sample of the study consists of 156 volunteer participants living in Ordu, Fatsa. Eating Attitude Scale (YET40) and Emotion Correction Difficulty Scale (DDD36) were applied to the participants. In the analysis of the data collected in the study, the package programs were used. The responses in the returned questionnaires were coded and analyzed in the“SPSS 21.0”program. SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) is widely used in the analysis of research data on social information and includes comprehensive statistical analysis techniques. After the analyzes, it was decided to apply the normality test, which is the first step to search the relationship between the scales in order to investigate the hypothesis. It was concluded that there was no relationship between eating attitudes and moods. In the correlation analysis for the hypothesis of the study, it was accepted that the value of p (p>0.05) was lower than the value of p (p > 0.05). When we look at correlation coefficients, it was observed that the two scales were 0,121. There was no relationship between two scales. According to these results, the H1 hypothesis was not accepted. In the study, the presence of a relationship between eating attitude and emotional state regulation was considered and there was a relationship between the“eating attitude ”and emotional state regulation difficulties, which is our hypothesis statistically in line with the scales applied to the samples."His hypothesis is not accepted. The study was carried out with a hypothesis and provided statistical data that this hypothesis was not accepted. When we look at the correlation coefficient, it was observed that the value between two scales was 0,121. There was no relationship between two scales. According to the results obtained from the research, there is no relationship between eating attitude and mood regulation.