Gebelerde doğum korkusunu etkileyen bilişsel faktörlerin incelenmesi
Investigation of cognitive factors affecting the birth of pregnancy
  1. Tez No: 543505
  2. Yazar: SAADET ÖZNAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FİGEN TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada gebelerde doğum korkusuyla, sıkıntıya ve rahatsızlığa dayanma düzeyleri gibi bilişsel faktörler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Aralık 2017 ile Haziran 2018 tarihleri arasında Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Polikliniğine antenatal takip amacıyla başvuran, 103 gebe dahil edilmiştir. Doğum korkusu,“Wijma-A Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği”; sıkıntıya dayanıklılık,“Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ)”; rahatsız edici duyumlara dayanıklılık,“Rahatsızlığa Dayanma Ölçeği (RDÖ)”ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of that study was to investigate relation between the fear of childbirth and cognitive factors like distress intolerance and discomfort intolerance. Data collected from 103 pregnant women who admitted to Adıyaman Training and Research Hospital Gynecology Outpatient Clinic between December 2017 and June 2018 for antenatal follow-up. Fear of childbirth was measured with“Wijma-A Birth Expectation / Experience Scale”; distress intolerance was measured with“Resistance to Distress Scale (SDS)”; discomfort intolerance was measured with,“Resistance to Resistivity Scale”.