MTOR inhibitörü everolimusun yaşa bağlı farmakokinetiğinin incelenmesi
Investigation of the age-dependent pharmacokinetics of MTOR inhibitor everolimus
  1. Tez No: 543530
  2. Yazar: FERDİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaş, ilaçların farmakolojik ve advers/toksik etkilerinde bireylerarası farklılığa neden olabilecek önemli bir faktördür. Oluşan bu farklılıklar terapötik indeksleri dar olan antikanser/immünosüpresan ilaçlar için etkililik ve güvenlilik yönünden özel bir önem taşımaktadır. Everolimus, kanser tedavisinde ve immünosüpresan tedavinin gerektiği durumlarda oral yoldan değişik yaş gruplarında kullanılabilmektedir. Bu çalışmamızda yaşa bağlı farmakokinetik farklılıkları ortaya koymak amacıyla everolimus genç ( ̴ 9 haftalık), yetişkin ( ̴ 23 haftalık) ve yaşlı ( ̴ 56 haftalık) erkek farelere oral yoldan 5 mg/kg ve tek doz halinde uygulanmıştır. Uygulama sonrasında 24. saate kadar belirli zaman noktalarında fareler feda edilerek kan örnekleri toplanmıştır. Kan örneklerinden elde edilen plazmalarda everolimus miktarı HPLC metodu ile tayin edilmiştir. AUCtoplam değerleri yaşlı fare grubuna kıyasla, genç fare grubunda %129, yetişkin fare grubunda %86 oranında daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Age is an important factor that may cause interindividual differences in pharmacological and adverse/toxic effects of drugs. These differences are of particular importance for safety and efficacy of anticancer/immunosuppressant drugs with narrow therapeutic index. Everolimus is an anticancer and immunosuppressant drug that can be used by oral route in different age groups. In order to determine age-related pharmacokinetic differences, everolimus was administered to young ( ̴ 9 weeks old), adult ( ̴ 23 weeks old) and old ( ̴ 56 weeks old) male mice at a dose of 5 mg/kg orally. The mice were sacrificed at certain time points until 24h. The concentration of everolimus in plasma was determined by HPLC.