Web tabanlı video model yöntemine dayalı eğitim yönteminin kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği beceri uygulamalarına etkisi
The effect of training method resting upon web based video modelling training on ability excercitations of women's health and gynaecological diseases nursing
  1. Tez No: 543533
  2. Yazar: FADİME KİRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırma, web tabanlı video model yöntemine dayalı eğitim yönteminin Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği beceri uygulamalarına, öğrencilerin memnuniyet düzeylerine ve öğrencilerin beceri uygulaması öncesinde ve sonrasında anksiyete düzeylerine etkisini incelemek amacıyla planlanmış yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 öğretim yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ikinci sınıfta öğrenim gören, Sağlıklı Yaşam ve Hemşirelik II Dersi“Hasta ve Hastane Ortamı-I”modülü dersini alan öğrencilerden çalışmaya katılmayı kabul eden basit rastgele örneklem tekniği ile belirlenen toplam 80 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya alınacak örneklem büyüklüğünü belirlemek amacıyla Power analiz yapılmıştır. İki grup arasındaki farkı ortaya koymak amacıyla d=0.3 (etki büyüklüğü orta) ɑ=0.05, 1-β=0.80 olarak alınmıştır. Örneklem hesaplamada 32 öğrenci alınmasının yeterli olacağı belirlenmiş ve olası örneklem kayıpları düşünülerek girişim ve kontrol gruplarına 40'ar öğrenci alınmasına karar verilmiştir. Araştırma, web tabanlı video model yöntemine dayalı eğitim grubu (girişim) ve demonstrasyon grubu (kontrol) olmak üzere iki grup üzerinden tasarlanmıştır. Öğrenciler, cinsiyet, yaş ve başarı düzeyi eşleştirmesi yapılarak gruplara ayrılmıştır. Her iki gruptaki öğrencilerin e-posta adresleri alınmış ve öğrencilere konuya ilişkin ders notları, gebe ve lohusa muayenesi klinik becerileri değerlendirme rehberleri e-posta ile gönderilmiş demonstrasyona çalışarak gelmeleri istenmiştir. Girişim grubundaki öğrencilerin hazırlanan web sitesindeki videoları izleyebilmeleri için her öğrenciye kullanıcı adı ve şifre verilmiştir. Böylelikle öğrencinin sınıf dışında, internet ve bilgisayarını kullanarak, gebe ve lohusa muayenesi klinik becerilerine yönelik web sitesindeki eğitim videolarını izlemesi sağlanmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere beceri laboratuarında araştırmacı tarafından demonstrasyon yöntemi kullanılarak eğitim verilmiştir. Öğrencilerin psikomotor beceri düzeyi, gebe ve lohusa muayenesi klinik becerileri değerlendirme rehberlerine uygun olarak yapılan puanlamadan aldığı puanla belirlenmiştir. Girişim ve kontrol grubundaki öğrencilerin ödem muayenesi uygulama beceri puanı ve emzirme tekniği eğitimi uygulama beceri puanı dışında diğer uygulama beceri puanı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0.05). Girişim ve kontrol grubundaki öğrencilerin beceri öncesi ve sonrası durumluk-sürekli kaygı puanı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This is a quasi-experimental study that has been laid out to analyze the effect of training method resting upon web based video modelling training on ability exercitations of women's health and gynaecological diseases nursing, the satisfaction level of students, and the anxiety level of students before and after ability exercitations. The research sample is composed by totally 80 students enrolling to participate into the study designated through simple random sampling technique that were schoolar at the Faculty of Nursing in Ege University during the academic year of 2016-2017, and were taking course of“Patient and Hospital Atmosphere”module included in the course of Healthy Living and Nursing II. Power analysis has been conducted so as to determine the sample size to be implicated in the research. d=0.3 (middle effect size) ɑ=0.05 has been taken as 1-β=0.80 in order to exhibit the difference between two groups. In sample computing, it has been dijudicated that 32 students will be sufficient, and that 40 each student will be taken for interference and control groups by taking presumptive loss into consideration. The study has been premeditated through two groups including training group (interference) resting upon web based video modelling method and demostration group (control). The students have been divided into the groups by matching them according to gender, age and success level. The email addresses of students in both groups have been taken, and the lecture notes concerning to the subject and the clinical skills evaluation guideline of pregnant and puerperant have been sent to them as an email, and they have been requested that they should attend in the demonstration by studying on it. Password and user name has been given to each student in the interference group so that they could see the videos on the website prepared. Thus, it has been provided that the students see the training videos on the website oriented clinical skills for pregnant and puerperant examination out of classroom and by using his/her computer and internet connection. The students in the control group have been trained by utilizing demonstration method by the researcher in the skill laboratory. The psychomotor skill level and clinical skills for pregnant and puerperant examination of the students have been determined with the scores they got from the scoring conducted in accordance with the evaluation guidelines. A statistically significant difference has been determined between the groups with regards to the other application skill scoring apart from the application skill scoring of edema examinaton and the application skill scoring of breastfeeding technique training of the students partaking in interference and control groups (p0.05). It hasn't been ascertained that there is a statiscally significant difference between the groups in the sense of the state-trait anxiety scoring before and after skill of the students in the interference and control groups (p>0.05).