Eritrosit süspansiyonu alan talasemi major ve talasemi intermedia hastalarında kardiyak etkilenmenin gösterilmesinde T peak to T end intervali'nin bir belirteç olarak kullanılması
Use of T peak to t end interval as an indicator in demonstration of cardiac exposure in patients with thalassemia major and thalassemia intermedia who received erythrocyte suspensions
  1. Tez No: 543534
  2. Yazar: MUSTAFA DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: T Peak-to-End Interval (TP/TE)'in, eritrosit süspansiyonu tedavisi alan talasemi major ve talasemi intermedia hastalarında kardiyak etkilenimi gösteren bir belirteç olabileceğini göstermek, MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ve EKO (Ekokardiyografi) gibi tetkiklerin sayısını azaltmak, sadece kısıtlı sayıda biyokimyasal parametreleri ve EKG yi kullanarak etkili hasta takibi yapabilmek, iş gücü kaybını azaltıp maliyet etkin takip ve tedavi sunulması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğine 2000 ile 2017 yılları arasında başvurmuş olan ve eritrosit süspansiyonu alan 80 talasemi major ve talasemi intermedia hastası dahil edildi. Retrosipektif arşiv taraması şeklinde bir çalışma oldu. Kontrol grubu olarak da 80 sağlıklı çocuk EKG (Elektrokardiyografi)'si incelendi. Hasta grubu ve kontrol grubu EKG leri tarayıcı ile taranıp bilgisayar ortamına aktarıldı. Adobe Photoshop CS6 programı ile kalp hızı, QT, QTC, T peak to T end interval ölçümleri yapıldı. Ölçümler DII ve V5 derivasyonlarında yapıldı. Elde edilen veriler karşılaştırılarak istatistiği çıkarıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalardan; hasta grubundaki 80 hastanın 33'ü erkek (%41,25), 47'si kız (%58,75) idi. Kontrol grubundaki 80 hastanın ise 35'i erkek (%43.75), 45'i kız (%56.25) idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 9,91±4,09 idi. Kontrol grubu yaş ortalaması ise 9,21±4 idi. Talasemi hasta grubu ile kontrol grupları arasında; T peak to T end interval (TP/TE) değişkeni açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu. SONUÇ: Bu çalışma neticesinde; T Peak-to-End Interval (TP/TE), eritrosit süspansiyonu alan talasemi major ve talasemi intermedia hastalarında kardiyak etkilenmeyi gösteren bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to demonstrate that T Peak to T End Interval (TP/TE) might be an indicator showing cardiac exposure in patients with thalassemia major and thalassemia intermedia who received erythrocyte suspensions, to reduce number of work-ups including MRI (Magnetic Resonance Imaging) and ECHO (Echocardiography), to follow-up patients by using only limited number of biochemical parameters and ECG and to reduce labor loss and, hence, to provide a cost-effective follow-up and treatment. METHOD: 80 patients with thalassemia major and thalassemia intermedia, who admitted to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Pediatric Cardiology Outpatient Clinic between 2000 and 2017 and received erythrocyte suspension, were included in the study. It was a retrospective archive review study. As a control group, ECG (Electrocardiography) of 80 health children were examined. ECGs of the patient group and the control group were scanned and transferred into the electronic environment. By using the Adobe Photoshop CS6 program; heart rate, QT, QTC and T peak to T end interval measurements were performed. The measurements were performed on the derivations DII and V5. The obtained data were compared and the statistical analyses were performed. BULGULAR: Of the patients included in the study; in the patient group, 33 (41.25%) were male and 47 (58.75%) were female. Of the 80 patients in the control group; 35 (43.75%) were male and 45 (56.25%) were female. The mean age of the patient group was 9.91±4.09 years. The mean age of the control group, howeveri was 9.21±4 years. A statistically significant difference in regard to T peak to T end interval (TP/TE) variable was determined between the Thalassemia patient group and the control group. CONCLUSION: As a result of this study, T Peak to T End Interval (TP/TE) might be an indicator showing cardiac exposure in patients with thalassemia major and thalassemia intermedia who receive erythrocyte suspensions.