Hemodiyaliz hastalarına uygulanan progresif gevşeme egzersizinin anksiyete düzeyi ve uyku kalitesine etkisi
The effect of progressive relaxation exercise to hemodialysis patients on anxiety level and sleep quality
- Tez No: 543607
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma hemodiyaliz hastalarına uygulanan progresif gevşeme egzersizinin anksiyete düzeyi ve uyku kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini hemodiyalize giren 42 birey oluşturdu. Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde diyalize giren hastalar deney grubuna, Özel Sivas Diyaliz Merkezinde diyalize giren hastalar kontrol grubuna alındı. Araştırmada veriler; Hasta Tanıtım Formu, Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI FORM TX) ve Pitssburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile toplandı. Deney grubuna 4 aşamadan oluşan Progresif Gevşeme Egzersizi programı uygulandı. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplandı. Ölçekler 6. ve 8. haftada tekrar uygulandı. Evde hastaların egzersizi uygulamaları için SMS hatırlatıcılar gönderildi. Verilerin analizinde verilerin normal dağılım koşullarını sağladığı tespit edilmiş ve parametrik testler uygulandı. Frekans dağılımı, ortalama, standart sapma ile veriler sunulmuş istatistiksel analizlerde Ki-Kare testi, student t testi ve ANOVA testi kullanıldı. Deney ve kontrol grubu yaş, eğitim düzeyi, cinsiyet ve durumluk anksiyete düzeyi açısından benzer özelliklere sahipti (p>0.05). Deney ve kontrol grubunun uygulama sonrası 6.
Özet (Çeviri)
This study was planned experimentally to evaluate the effect of progressive relaxation exercise on anxiety level and sleep quality in hemodialysis patients. The sample of the study consisted of 42 individuals undergoing hemodialysis. The patients who entered the dialysis group in the hemodialysis unit of Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital Hemodialysis Unit were recruited to the control group. Data in the study; Patient Identification Form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI FORM TX) and Pitssburg Sleep Quality Index (PSQI) were collected. Progressive Relaxation Exercise program, consisting of 4 stages, was applied to the study group. The data were collected by face-to-face interview technique. The scales were reapplied at the 6th and 8th weeks. SMS reminders for patients' exercise exercises at home were sent. In the analysis of the data, it was determined that the data provided normal distribution conditions and parametric tests were applied. Data were analyzed by means of frequency distribution, mean and standard deviation. Chi-square test, student t test and ANOVA test were used. The study and control groups had similar features in terms of age, education level, gender and state anxiety level (p> 0.05).