Parametrik olmayan regresyonda düzeltme teknikleri
Smoothing techniques in non-parametric regression
  1. Tez No: 543635
  2. Yazar: CAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Regresyon analizi, bağımlı değişken ile bağımsız değişken veya değişkenler arasındaki ilişkinin matematiksel bir fonksiyon şeklinde açıklayan istatistiksel yöntemdir. Değişkenler arası ilişkiyi açıklamada kullanılan parametrik regresyon yöntemine ait varsayımlar her zaman sağlanmayabilir. Bu durumda değişkenler arası ilişkiyi açıklamada parametrik olmayan regresyon yöntemi kullanılabilir. Bu tezde Çekirdek, LOWESS ve Splayn Düzeltme Teknikleri ele alınmıştır. Düzeltme parametresi seçiminde genelleştirilmiş çapraz geçerlilik ölçütü kullanılmıştır. R paket programında iki farklı veri seti kullanılarak 5 farklı örneklem hacmi için performans kriterleri simülasyon yardımı ile ilgili teknikler karşılaştırılmıştır. Simülasyon çalışmasında LOWESS Düzeltme Tekniği, Kernel ve Splayn Düzeltme Tekniklerinin gerisinde kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Regression analysis is the statistical method that describes the relationship between the dependent variable and the independent variable or variables as a mathematical function. The assumptions of the parametric regression method used to explain the relationship between variables may not always be provided. In this case, nonparametric regression method can be used to explain the relationship between variables. In this thesis, Kernel, LOWESS and Spline Smoothing Techniques are discussed. The generalized cross-validation criterion was used in the selection of smoothing parameters. In the R package program, the performance criteria for the 5 different sample sizes were compared by using two different data sets and the related techniques were compared. In the simulation study, LOWESS Smoothing Technique, Kernel and Spline Smoothing Techniques were found to be behind.