Arrowhead-Pell ve Arrowhead-Jacobsthal tipli diziler
Arrowhead-Pell and Arrowhead-Jacobsthal type sequences
  1. Tez No: 543673
  2. Yazar: YEŞİM AKÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, arrowhead-Pell ve arrowhead-Jacobsthal dizileri tanımlanmıştır. Tanımlanan dizilerin Binet formülleri, permanental, determinantal, üstel ve toplamsal temsilleri ve sonlu toplamları gibi çeşitli özellikleri verilmiştir. Ayrıca, tanımlanan dizilerin üreteç matrisleri m modülüne göre indirgenerek bu matrislerin kuvvetleri yardımıyla devirli gruplar üretilmiş ve dizilerin m modülüne göre periyotları belirlenmiştir. Üretilen devirli grupların mertebeleri ve dizilerin periyotları arasında bağıntılar elde edilmiştir. Buna ek olarak, arrowhead-Pell dizileri SD_2^m semidihedral grubunda ve arrowhead-Jacobsthal dizileri de Q_2^m genelleştirilmiş quaternion grubunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, arrowhead-Pell and arrowhead-Jacobsthal sequences were identified. Miscellaneous properties of defined sequences such as Binet formulas, permanent, determinantal, exponential and additive representations and finite totals were given. Also, cyclic groups were produced with the help of the force of these matrices by reducing according to the m modulo the generator matrices of the defined sequences and the periods of sequences were determined according to the m modulo. The relations between the order of the cyclic groups produced and the periods of the sequences were obtained. In addition, the arrowhead-Pell sequences were examined in the SD_2^m semidihedral group and the arrowhead-Jacobsthal sequences were also examined in the Q_2^m generalized quaternion group.