Taksi düzlemde Voronoi diyagramları üzerine
On the Voronoi diagrams in the taxicab plane
- Tez No: 543672
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Voronoi diyagramları, Fortune Algoritması ve Taksi düzlemde Voronoi diyagramları incelenmiştir. Birinci bölümde tezin amacından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Voronoi diyagramları ile ilgili bazı temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Voronoi diyagramı kavramı ve özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, taksi geometriyle ilgili bazı kavramlardan bahsedilmiş ve taksi geometride Voronoi diyagramları çalışılmıştır. Son bölümde ise, Fortune algoritması açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, Voronoi diagrams and Fortune algorithm and Voronoi diagrams are investigated in the Taxicab plane. In the first chapter, the aim of the thesis is given. In the second chapter, some definition and notions of Voronoi diagrams and their properties are given. In the third chapter, some notions of Taxicab geometry are explained and Voronoi diagrams in the Taxicab Geometry are studied. In the last chapter, Fortune algorithym is examined.