Romatoid artritli hastalarda tiyol/disülfit düzeylerinin oksidatif stres ve klinik parametreler ile ilişkisi
Levels of thiol disulfide in patients with rheumatoid arthritis and its association with oxidative stress and clinical parameters
  1. Tez No: 543757
  2. Yazar: HÜSEYİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Romatoid artrit (RA); etyolojisi tam belli olmayan, kronik, inflamatuar ve multisistemik bir hastalıktır. Reaktif oksijen sisteminde pro-inflamatuar faktörlerin artması ile oksidatif homeostazda bir dengesizlik meydana gelir ve bu durum oksidatif stresin oluşmasında güçlü rol oynar. Önemli bir antioksidan olan tiyoller, oksidan moleküller ile oksidasyon reaksiyonlarına girerek, disülfit bağları oluştururlar. Detoksifikasyon, sinyal yollarının düzenlenmesi, apoptoz ve enzimatik reaksiyonların düzenlenmesi için dinamik tiyol/disülfit homeostasisi gereklidir. Bizde bu çalışmada romatoid artritli hastalarda tiyol/disülfit düzeylerininin oksidatif stres ve klinik parametreler ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya, 2010 ACR/EULAR Romatoid Artrit Sınıflandırma Kriterleri'ni karşılayan 93 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların değerlendirilmesinde; WBC (Beyaz Küre Sayısı), Sedimantasyon, CRP (C-Reaktif Protein), HAQ (Stanford Sağlık Değerlendirme Anketi) ve SF-36 (Kısa Form-36) formları kullanıldı. Serum NT (Nativ Tiyol), TT (Total Tiyol), TAS (Total Antioksidan Stres) ve TOS (Total Oksidan Stres) düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) ile ölçüldü. Disülfit (D); TT (Total Tiyol) ile NT (Nativ Tiyol) arasındaki farkın yarısı olarak hesaplandı. OSİ (Oksidatif Stres İndeksi), TOS/TAS olarak hesaplandı. Çıkan sonuçlardan NT/TT, D/NT ve D/TT oranları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA); etiology is unclear, chronic, inflammatory and multisystemic. An increase in pro-inflammatory factors in the reactive oxygen system results in an imbalance in oxidative homeostasis, which plays a strong role in the formation of oxidative stress. Thiols, an important antioxidant, enter oxidation reactions with oxidant molecules and form disulfide bonds. Dynamic thiol / disulfide homeostasis is necessary for detoxification, regulation of signaling pathways, apoptosis and regulation of enzymatic reactions. In this study, we aimed to evaluate the relation of thiol / disulfide levels with oxidative stress and clinical parameters in patients with rheumatoid arthritis. The study included 93 patients and 30 healthy volunteers who met the 2010 ACR / EULAR Rheumatoid Arthritis Classification Criteria. In the evaluation of patients; WBC (White Blood Cell Count), sedimentation, CRP (C-Reactive Protein), HAQ (Stanford Health Assessment Questionnaire) and SF-36 (Short Form-36) forms were used. Serum NT (Nativ Thiol), TT (Total Thiol), TAS (Total Antioxidant Stress) and TOS (Total Oxidant Stress) levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Disulfide (D); It was calculated as half of the difference between TT (Total Thiol) and NT (Nativ Thiol). OSI (Oxidative Stress Index) was calculated as TOS / TAS. NT / TT, D / NT and D / TT ratios were calculated.