Hadim ve Yerköprü arasının hidrojeolojisi ve traverten oluşukları
- Tez No: 54378
- Danışmanlar: PROF.DR. AKİF AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZ Orta Toroslar,stratigraf ik ve morfolojik açısında oldukça ilginçtir. Araştırma sahası olan Hadim ve Yerköprü arası, Yukarı Gök su havzası içerisinde yer alır. Araştırma sahasında karasal bir iklim hakimdir. Fakat Göksu Vadisi boyunca Bucakkışla'ya kadar olan kesimde bariz bir Akdeniz iklimi, Bucakkışla' dan itibaren yukarı kesimlerde ise yüksekliğin tesiri ile nisbeten bozulmuş Akdeniz iklimi görülür. Orta Toroslar'ın Hadim ilçesi dolayında gözlenen naplı-bindirmeli yapılara“Göksu Napları”denilmiştir. Göksu Napları alt, orta ve üst olmak üzere kuzey kökenli 3 nap diliminden oluşur. Alt nap dilimi“Naldöken Birliği”; orta nap dilimi“Kartaldağı Birliği”adını alır. Göksu Napları 'nın altında yer alan ollokton konumlu kayalara“Hadim Birliği”adı verilmiştir. Hadim Birliği ' nin güne ye uzantısı üzerinde yer alan“Bozdağ Birliği”genç tektonik dönemde kuzeye, Göksu Napları üzerine itilmiştir. Araştırma sahası morfolojik yönden çok ilginçtir. Göksu Nehri ve kolları bölgeyi derin vadilerle yarmıştır. Araştırma sahasında bir çok fay ve karstik kaynak vardır. Karstik kaynakların çokluğu Göksu boyunca Travertenlerin oluşması na sebep olmuştur. Travertenlerin en çok gözüktüğü yer Yerköprü civarıdır. Araştırma sahasında arazinin hidrojeolojisi, tabakaların uzanış ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak geçirgen bir yapıya sahiptir. Karstik alanlarda büyük mağaraları ve dolinleri görmek mümkündür. Çaltepe Formasyonu yüksek derecede geçirimli bir formasyon-dur. Beyaz, gri renkli kireçtaşları geçirgen bir yapıya sahiptir. Seydişehir Formasyonu geçirimsiz, yer yer zayıf geçirimli bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The middle Taurus Mountains is rather interesting from goint of wiew staticgraf and morphology. Between Hadim and Yerköprü rese arch ground where is involved at yukarı Göksu area. Nappe-Overthiust structures observed in the Hadim area, to the North of Middle Taurus, are known as“Göksu Nappes”. They are consisted of three parts as lower, middle and uppes,orginated From the north, namely,“Naldöken, Kartaldağı and Gedikdağı”associati ons respectively. Autoctonous rocks underlain by the Göksu Nappes are cahled“Hadim Association”. Bozdağ Association which is loca ted in the southern end of the Hadim Association, overthrusted on to the Göksu Nappes during the neotectonic period. The research ground is very interestinfg as regards morpho logy. Göksu river and its arms are cleaved the area as be deeply. It is caused that be formed very harsh topography. There are very much faults and covernous buttocks in vesearch ground. Multiple of cavernous buttocksis caused that is formed travertens along Göksu river. Appear place of travertens is around Yerköprü. Hydiogeology of ground is on research ground that demonstra tes changes according to distance and tectonic. Generally it has a permeability tectonic. It is possible to se the great and large caves and dolines formation of Caltepe is a permeabiliy formation which is high permeability. White and grey limestones has a per meable edifice. Formation of Seydişehir has an impermeability edifice someti- mesithas a low impermeability edifice.