Pulmoner tromboendarterektomi yapılan hastalarda erken dönem hipoalbümineminin mortaliteyle ilişkisi
The association of early hypoalbuminemia with mortality in patients undergoing pulmonary thromboendarterectomy
  1. Tez No: 543780
  2. Yazar: HİDAYET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNAR, UZMAN DENİZ ÇEVİRME
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimize KTEPH (Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon) tanısı ile yatırıldıktan sonra PTE (Pulmoner tromboendarterektomi) operasyonu uyguladığımız hastalarımızda postoperatif erken dönem albümin değerleri ile mortalite arasında ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: 2011 – 2013 yılları arasında KTEPH tanısı ile bilateral PTE operasyonuna alınan 124 hastadan 106'sı geriye dönük taranarak çalışmaya dahil edildi. Kardiyopulmoner Bypass sırasında total sirkulatuar arrest (TCA) 18 °C soğutularak uygulanmış olan hastaların tüm preoperatif ve postoperatif laboratuvar bulduları tarandı. Postoperatif enfeksiyon oranları ECMO ihtiyacı, inotrop kullanımı, yoğun bakım kalış süreleri, entübasyon süreleri ve mortalite oranları tespit edildi. Bulgular: Hastaların yaşları 19 ile 82 arasında değişmektedir. Çalışmaya dahil edilen 106 hastanın 51'i erkek (%48,1), 55'i kadındır (%51,9). Hastaların ameliyat sonrası kan albümin düzeylerinin dağılımı da en küçük 0,8, en büyük 3,77 arasında olup ortalaması 2,68 ± 0,57 olarak bulunmuştur. Ameliyat sonrasında albümin düzeyi 2,3g/dL'den düşük olan 21 hastanın 4'ünde (%19), albümin düzeyi 2,3 ve üzerinde olan 85 hastanın 9'unda (%10,6) renal yetmezlik mevcuttu ve aradaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p= 0,283). Düşük albümine sahip 15 hastaya (%71,4) ameliyat sonrası inotrop desteği verilmişken, diğer grupta 51 hastaya (%61,4) destek sağlanmış ve aradaki bu farklılık anlamlı bulunmamıştır (p=0,396). Albümin düzeyi 2,3 g/dL altında olan 6 hastada (%28,6), 2,3 g/dL ve üzerinde ise 12 hastada (%14,1) ameliyat sonrası enfeksiyon gözlenmiş ve yine arada istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p=0,19). Albümin düzeyi düşük olan 21 hastanın 8'ine (%40), diğer gruptaki 85 hastanın 7'sine (%8,4) ECMO desteği sağlanmış ve aradaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p= 0,001). Son olarak albümin düzeyi 2,3 g/dL altında olan grupta 8 hastada (%38,1), 2,3 g/dL ve üzerinde olan grupta ise 7 hastada (%8,2) mortalite gözlenmiş ve yine gözlenen bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: PTE, KTEPH hastalarında alternatifsiz ve küratif tedavi seçeneğidir. Mortaliteyi ve morbiditeyi etkileyen çok fazla etken mevcuttur ve postoperatif hipoalbüminemi bunlardan bir tanesidir ve bu hipoalbüminemi TCA ve AKK süresinden bağımsızdır. Postoperatif hipoalbüminemi mortalite için iyi bir belirteçtir.
Özet (Çeviri)
Goal: In this study, we aimed to determine the relationship between postoperative early albumin levels and mortality in our patients who underwent PTE (Pulmonary thromboendarterectomy) operation with the diagnosis of CTEPH (chronic thromboembolic pulmonary hypertension). Material and Methods: Between 2011 and 2013, 124 patients underwent bilateral PTE operation with the diagnosis of CTEPH. 106 patients were included in the study. During the cardiopulmonary bypass, total circulatory arrest (TCA) was applied at 18 ° C. Postoperative infection rates, need for ECMO, inotropic use, duration of intensive care unit stay, duration of intubation and mortality were determined. Results: The ages of the patients ranged from 19 to 82 years. Of the 106 patients included in the study, 51 (48.1%) were male and 55 (51.9%) were female. The distribution of postoperative blood albumin levels of the patients was found to be between 0.8 and 3.77 and the mean was 2.68 ± 0.57. Postoperatively, 4 of 21 patients (19%) with albumin levels less than 2.3 g / dL had renal failure with 9 (10.6%) of 85 patients with an albumin level of 2.3 and above, no significant (p = 0.283). While 15 patients with low albumin (71.4%) were given postoperative inotropic support, 51 patients (61.4%) were supported in the other group and this difference was not significant (p = 0.396). Postoperative infection was observed in 6 patients (28.6%) with albumin level below 2.3 g / dL and in 12 patients (14.1%) above 2.3 g / dL and no statistically significant difference was observed (p = 0.19). Eighty-four (40%) of 21 patients with low albumin levels and 7 (8.4%) of 85 patients in the other group received ECMO support and the difference was statistically significant (p = 0.001). Finally, mortality was observed in 8 patients (38.1%) in the group with an albumin level below 2.3 g / dL, and in 7 patients (8.2%) in the group with 2.3 g / dL and above, meaningful. Conclusion: PTE is a non-alternative and curative treatment option in patients with CTEPH. There are many factors that affect mortality and morbidity, and postoperative hypoalbuminemia is one of them, and this hypoalbuminemia is independent of TCA and ACC time.