Veno-arteriyel ekstrakorporeal membran oksijenizasyonu desteğinde intraaortik balon pompası kullanımının ve kanülasyon tekniklerinin organ perfüzyonuna etkileri
Effects of concomitant iabp usage and different cannulation techniques on va-ECMO support in terms of organ perfusion
- Tez No: 543779
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BÜLENT RABUŞ, DR. MEHMET AKSÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç En mortal seyreden kardiyovasküler patolojilerden biri olan kardiyojenik şokta ECMO'nun, intraaortik balon pompası(İABP) ile birlikte kullanımının ve farklı kanülasyon stratejilerininorgan perfüzyonuna ne derece etki ettiği durumları tartışmalıdır.Çalışmamızda amaç VA ECMO desteği alan kardiyak nedenli şok durumundaki hastaları intraaortik balon pompası varlığı ve kanülasyon bölgeleri açısından karşılaştırarak bu şok sürecinde organ perfüzyonu ve komplikasyonlar açısından bu değişkenler arasında fark olup olmadığını gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem 01.01.2013 tarihi ile 10.12.2018 tarihleri arasında S.B.Ü. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde veno-arteriyel ECMO ile birlikte İABP sağlanmış hastalar ile sadece veno-arteryel ECMO desteği sağlanmış hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar İABP kullanılmayan hastalar (Grup 1) ve kullanılan hastalar (Grup 2) olarak iki gruba ayrılmıştır. Sonrasında hastalar kanülasyon stratejilerine göre santral(aorto-atriyal) ECMO(Grup A) , aksillo-femoral ECMO (Grup B), femoro-femoral(Grup C), jugulo-femoral ECMO (Grup D) olmak üzere de gruplara ayrılarak başta böbrek ve karaciğer olmak üzere organ perfüzyonuna etki gösteren belirteçlere ve sık görülen komplikasyonlara göre karşılaştırılmıştır. Bulgular Ortalama yaş 53,4±16,8 yıl idi. Çalışmada erkek cinsiyet hakimiyeti (%61,9) mevcuttu. Hastaların vücut kitle indeksi ortalama 26,9±3,2 kg/m2 idi. Kanülasyon bölgesi olarak sıklıkla femoral venöz-femoral arter kanülasyonu (%44,8) kullanıldı. Hastaların %44,2 sine İABP kontrpulsasyonu uygulandı. 5 günlük takipte toplamda ensık görülen komplikasyon kanama (% 43,3) idi. ECMO ile birlikte İABP kullanılan hastalarda organ perfüzyonuna etki eden parametreler açısından fark gözlenmedi. Bunun yanında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte komplikasyon oranları eşlik eden İABP kullanılan hastalarda yüksekti. Kanülasyon bölgeleri açısından karşılaştırıldığında da stratejiler açısından karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri açısından fark görülmedi(p=0,05). Sonuç olarak VA-ECMO'nun kardiyojenik şokta karar verme-sonuca gitme sürecine kadar hangi yolla kanülasyon yapılırsa yapılsın etkin bir perfüzyon sağladığı, İABP kullanımının perfüzyon açısından ek bir katkısının olmadığı ancak farklı nedenler ve planlamalar sebebiyle hastalara eşzamanlı İABP desteği sağlama ve kanülasyon tipini belirlemenin hasta-hastalık-aciliyet-maliyet bazlı parametreler çerçevesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction Combined use of ECMO with intraaortic balloon pump (IABP), using different cannulation strategies for ECMO and whether organ perfusion is adequte during the follow-up period with these strategies are controversial. The aim of this study is to compare cardiogenic shock patients receiving VA ECMO therapy with or without using IABP,to compareeffects of different cannulation strategies and to observe whether there is any difference between the variables in terms of organ perfusion and complications. Materials and Methods The data of the patients who received VA ECMO support between 01.01.2013 and 10.12.2018in University of Health Sciences Kartal Koşuyolu Training and Research Hospital were examined retrospectively. Patients were divided into two groups as IABPunused patients (Group 1) and used patients (Group 2) and then, according to cannulation strategies, the patients were divided to four groupsas central (aorto-atrial) ECMO(Group A), axillo-femoral ECMO (Group B) and femoro-femoral(Group C), jugulo-femoral ECMO(Group D); and compared with the complications and the factors affecting the organ perfusion. Results The mean age was 53,4 ± 16,8 years. The mean body mass index was 26,9 ± 3,2 kg / m2. 44,2% of the patients underwent concomitant IABP counterpulsation support. When we compared the groups; no difference was observed in the parameters affecting organ perfusion. In addition, the complication rates were high in patients with concomitant IABP, although it was not statistically significant. There was no difference in terms of organ perfusion parameters with respect to strategies in terms of cannulation sites(p=0,05). Conclusion VA-ECMO provides an effective perfusion, no matter which cannulation site is used until the decision-making process, and that the use of IABP has no additional contribution to the perfusion aspect.We believe that it should be evaluated within the framework of patient, pathology,emergency and costbased parameters.