Elektrik tesislerinde pasif harmonik filtrelerin modellenmesi ve gerçekleştirilmesi
Modeling and realization of passive harmonic filters in power system
  1. Tez No: 543818
  2. Yazar: ORHUN DÖŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Elektrik sistemlerinde enerjinin üretilmesi, iletilmesi ve dağıtımı sırasında, akım ve gerilimin 50 Hz frekansta salınan ve sinüs eğrisine çok benzer bir biçimde olması istenir. Akım ve gerilimdeki bu sinüzoidal formdan uzaklaşmalara harmonikler neden olmaktadırlar. Bu durum sonucunda elektrik enerjisinin kalitesi düşer ve elektrik tesislerinde hatalı çalışmalar başlar. Bu çalışmada; elektrik enerji sistemlerinde oluşan harmoniklerin filtrelenmesinde kullanılan pasif filtrelerin yapıları ve uygulama şekilleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra örnek olarak ele alınmış harmonik içeren bir elektrik sisteminin modeli MATLAB/SIMULINK programı ile oluşturulmuştur. Bu sisteme, pasif filtre çeşitleri uygulanarak bu filtrenin sistem üzerinde oluşturduğu etkiler incelenmiş, sonuçlar üzerinde yorumlar yapılarak tasarlanan sistem için en verimli filtre tipi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current and voltage should be 50 Hz and very similar with the sine graph in power systems. The harmonics cause to disruption at the current and voltage forms. Because of this case the quality of the electrical energy decreases and the malfunctions begin. In this study; the information has given about structures of passive filters that used in electrical systems where the harmonics have occured. Then, a model of the electric system which inculudes harmonics has been simulated with MATLAB/SIMULINK. The types of passive filter have applied to this system. The effects of these filters have investigated. The most efficient type of filter has defined. Lastly the results have discussed in detail.