Karaciğer hastalıklarında DNA diziliminin biyoenformatik hesaplamalarla irdelenmesi
Analyzing DNA sequence in liver diseases by using bioinformatic computations
- Tez No: 543817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP GÜLBANDILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Genetik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde en çok siroz zemininde oluşan karaciğer kanseri, dünyada en sık rastlanan ilk 5 kanser türü arasında ve aynı zamanda ölüme sebep olan kanserler içinde 3. sıradadır. Toplumda yaygın olarak görülmesinin yanı sıra en sık karşılaşılan türü olan Hepatosellüler Karsinoma (HCC) hastalarının organ nakli dışında hayatta kalma olasılıklarının çok düşük olması HCC hastalığının ortaya çıkması ve ilerlemesinde rol oynayan moleküler yapıların ve protein etkileşimlerinin belirlenmesi ve analizi için yapılan araştırmaların önemini arttırmıştır. Bu çalışmada, 10 HCC hastası ve 10 sağlıklı bireyin karaciğer doku örneklerinden elde edilen mikrodizi verileri ile 17 HCC hastası ve 20 sirozlu karaciğere sahip bireyden alınan toplam 37 doku örneğinden elde edilen mikrodizi verileri kullanılarak gen ifade değişimlerinin tespiti için Differentially Expressed Genes (DEGs) Analizi, ifadesi sağlıklı birey genlerine göre artmış ve azalmış genlerin hücresel bileşen, moleküler işlev ve biyolojik süreç bağlamında sınıflandırılması için Gene Ontology (GO) Analizi ve anahtar genlerin birbirleriyle olan etkileşimlerinin tayini için de Protein-Protein Interaction (PPI) Network Analizi yapılmıştır. Yapılan biyoenformatik analizler sonucunda önemli karaciğer hastalıklarının oluşumu ve gelişiminde anahtar rol oynadığı tespit edilen 12 genin ifade seviyelerinde sağlıklı birey genlerine göre anlamlı değişim olduğu görülmüştür. Bu durum; hücre bölünmesi, proteoliz, nükleer bölünme, DNA hasar yanıtı ve lipid metabolizması regülasyonu gibi süreçlerde görevli olan bu genlerin kodladığı proteinlerin işlevlerini yerine getirmelerinin zorlaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Liver cancer that appeared on cirrhosis level in our country, is among the top five most common cancer types in the world and also it is the third in the cancers causing death. In addition to being widely seen in society, because of its the most common type Hepatocellular Carcinoma (HCC) patients have very low survival probabilities except for organ transplant, importance of researches conducted to determination and analysis of molecular structures and protein interactions involved in the initiation and progression of HCC, has increased. In this study; differentially expressed genes were analyzed to determine rates of the gene expressions, using microarray data obtained from 10 HCC patients' with 10 normal individuals' liver tissue samples and 17 HCC patients' with 20 cirrhosis patients' liver tissue samples. Then, Gene Ontology (GO) Analysis was performed to classify the genes those' expressions have increased or have decreased compared to normal individual's genes in context of cellular component, biological process and molecular function. Protein-protein interaction (PPI) network analysis was executed to determine interactions between the key genes. As a result of bioinformatics analysis done, meaningful changes at the level of expressions of the 12 genes which detected to play a key role in the initiation and progression of significant liver diseases. This situtation shows that it is becoming more difficult to fulfill the functions of the proteins encoded by these genes involved in processes such as cell division, proteolysis, nuclear division, DNA damage response and lipid metabolism regulation.