Sosyoloji Konferansları Dergisi'nin içerik analizi
Content analysis of Sosyoloji Konferansları Journal
- Tez No: 543822
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Dergiler, içerisinde bulunulan dönemin toplumsal hareketlerinden etkilenerek şekillenen ve çalışma konuları geliştiren yayımlardır. Yazılmış olduğu dönemin toplumsal özelliklerini taşıyan dergiler aynı zamanda gelecek için kaynak ve ışık olmaktadır. 1960 yılından bu yana yayım faaliyetlerinde bulunan sosyolojik olarak birçok çalışmayı içerisinde barındıran Sosyoloji Konferansları Dergisi de bu kaynaklara bir örnektir. Bu araştırmanın amacı, 1960 yılından itibaren yayımlanmış olan Sosyoloji Konferansları Dergisi'nde yer alan yazıların milli kavramlar çerçevesinde genel bir değerlendirmesini yapmaktır. Belirlenen kavramlar: Türk, Türkiye, Cumhuriyet, Atatürk, Ziya Gökalp/Gökalp, millet/ulus, halk, milliyetçilik, vatan, vatanseverlik/vatanperverlik, milli kültür, milli kimlik ve milli kalkınmadır. Bu çalışma ile sosyal sorunları konu alan Sosyoloji Konferansları Dergisi'nin yayım yılı itibari ile ortaya konulan çalışmaları analiz edilmiştir. Dergilerin büyük çoğunluğuna İstanbul Üniversitesi'ne ait internet sayfalarından ulaşılmış olup, bazı sayıları da sahaflardan temin edilmiştir. Derginin tüm sayılarına ulaşılmıştır ve örneklem 1960-2018 yılları arasında yayımlanan, 58 sayısı olan Sosyoloji Konferansları Dergisi içerisinde Türkçe yazılmış 558 makaledir. İlgili makalelerde içerik analizi yapılırken incelenecek sözcükler Türkçe olarak belirlenmiştir. Bu sebeple İngilizce yazılmış makaleler araştırmaya dâhil edilememiştir. Araştırma içerik analizi yönteminin frekans analizi tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma için gerekli olan veriler makalelerin okunması ile elde edilmiştir. Makaleler okunurken ve analiz edilirken belirlenmiş olan milli kavramlar göz önünde bulundurulmuştur. Sonuç olarak, seçilen milli kavramların dergiler içinde kullanım sıklığı çizelgeleri oluşturulmuş, kelimelerin anlam analizi yapılmış ve bu çalışmalar toplumsal hareketler ile yorumlanmıştır. Seçilen milli kavramların toplumsal hareketler ile doğru orantıda kullanım sıklıklarının değiştiği tespit edilmiştir. Bununla beraber kavramlara yüklenmiş olan anlamların ve derginin genel yöneliminin milliyetçi özellikler taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Journals are publications that are influenced by the social movements of the period and develop the study topics. Journals with the social characteristics of the period in which they were written are also the source and light for the future. Journal of Economy Culture and Society, which contains many studies sociologically in 1960, is an example of these sources. The aim of this study is to make a general evaluation of the articles in the Journal of Economy Culture and Society published since 1960 within the framework of national concepts. Identified concepts: Turkey, Republic, Atatürk, Ziya Gökalp/Gökalp, nation/nations, peoples, nationalism, homeland, patriotism, national culture, national identity and national development. In this study, the studies of the Journal of Economy Culture and Society, which is the subject of social problems, has been analyzed. The majority of the journals were accessed from the websites of Istanbul University and some of them were obtained from the stores. All the numbers have been reached and the sample is 558 articles written in Turkish in the Journal of Sociology Conferences which is published in the period between 1960 and 1818. While analyzing the content in the related articles, the words to be examined were determined in Turkish. For this reason, articles written in English were not included in the study. The research was performed by using frequency analysis technique of content analysis method. The data required for the research was obtained by reading the articles. The national concept has been considered while reading and analyzing the articles. As a result, the graphs of frequency of usage of selected national concepts in journals have been formed, and also the meaning analysis of words has been made and interpreted by social movements. It has been determined that the frequency of use of selected national concepts in direct proportion with social movements has changed. However it was concluded that the meanings and the general orientation of the journal had nationalistic features.