Yöneticilik kademesinde görev yapmakta olan çalışanların düşünme stilleri ile spora yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the thinking style of employees who are working in the management level and their attitudes toward sports
  1. Tez No: 543839
  2. Yazar: ABDULLAH SENCER TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALİM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Konya Şeker firmasında yönetici olarak çalışan bireylerin düşünme stillerini ve spora yönelik tutumlarını belirlemek, demografik değişkenlerine göre düşünme stillerinin ve spora yönelik tutumlarının farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak ve düşünme stilleri ile spora yönelik tutumları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, nedensel karşılaştırma ve korelasyonel araştırma desenlerine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Konya Şeker firmasında merkez ve taşra işletmelerinde çalışan 380 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden tesadüfî örneklem yöntemiyle seçilen 216 yönetici oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Sternberg ve Wagner (1992) tarafından geliştirilen ve Buluş (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Düşünme Stilleri Ölçeği”, Şentürk (2012) tarafından geliştirilen“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar t testi ve çoklu karşılaştırmalar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yöneticilerin düşünme stilleri ile spora yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için pearson momentler çarpım korelasyon (r) katsayısı tekniğinden, düşünme stillerinin spora yönelik genel tutum üzerindeki etkisini test etmek için ise regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi için α=0.05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda, yöneticilerin en çok tercih ettikleri düşünme stilinin liberal, en az tercih ettikleri düşünme stilinin ise muhafazakar olduğu belirlenmiştir. Yöneticilerin, yürütme ve dışsal düşünme stilinin cinsiyete göre; yürütme ve anarşik düşünme stilinin yaşa göre; yargısal, oligarşik, dışsal, liberal, muhafazakar düşünme stilinin eğitim düzeyine göre; yasama, yürütme, içsel düşünme stilinin kişisel gelir düzeyine göre; yargısal, anarşik, lokal, muhafazakar düşünme stilinin aktif spor yapma değişkenine göre; yasama, yürütme, anarşik, dışsal düşünme stilinin spor yapma sıklığına göre; muhafazakar düşünme stilinin uğraşılan spor dalı/aktiviteye göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Spor yapma amacına göre ise düşünme stilleri ölçeğinin bütün alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Yöneticilerin genel olarak spora ilgi duyma, sporla yaşama ve spora yönelik genel tutumlarının yüksek; aktif spor yapmaya yönelik tutumlarının ise orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerin spora ilgi duyma, sporla yaşama ve spora yönelik genel tutumlarının cinsiyete göre; spora yönelik tutum ölçeği bütün alt boyutlarının (spora ilgi duyma, sporla yaşama, aktif spor yapma) ve spora yönelik genel tutumlarının eğitim düzeyi, aktif spor yapma, uğraşılan spor dalı/aktiviteye göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Yaş, kişisel gelir düzeyi, spor yapma sıklığı, spor yapma amacı değişkenlerine göre ise spora yönelik tutum ölçeği bütün alt boyutlarının ve spora yönelik genel tutumlarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Yöneticilerin düşünme stilleri alt boyutları ile spora yönelik genel tutum ve alt boyutları arasında düşük düzeyde pozitif ve negatif yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of research is to examine the relationship between the thinking styles and attitudes towards sport of the executives from various departments of Konya Seker Company and to find out whether thinking styles and attitudes toward sports are differentiate according to demographic variables. Beside it was designed to reveal whether there is a relationship between their thinking styles and attitudes toward sports. This study was carried out in accordance with causal comparison and correlation research patterns. The universe of the research is composed of the is 380 managers working in the central and provincial business organizations of Konya Sugar Company. The sample of the study consisted of 216 executives selected from this universe by random sampling. Data collection tools are used in this research as follows;“Thinking Style Inventory”were developed by Sternberg and Wagner (1992) adapted to Turkish by the Buluş (2006)“Sports Attitude Scale”developed by Şentürk (2012) consisting of 25 questions and 3 sub dimensions and“Personal Information Form”designed by the researcher were used. In data analysis; independent groups t test, one-way variance analysis (ANOVA) for multiple comparisons techniques were employed. In order to reveal relationship between the thinking styles and the attitudes toward sports pearson moments multiplication correlation (r) coefficient technique was applied. In this study, α=0.05 was chosen for the significance level. According to obtained research findings the most preferred thinking style is liberal, and the least thinking style preferred by manager is conservative. In addition, it was found that there is a significant difference on the executive and external thinking style between men and women as gender; based on age, there are significant difference on judicial, oligarchic, external, liberal, conservative thinking style, There found significant differences in the dimensions of managers; legislative, executive, internal thinking style in terms of education level. According to personal income level; judicial, anarchic, local, conservative thinking style, according to the variables of doing active sports; legislative, executive, anarchic, external thinking style according to the frequency of doing sports; conservative thinking style were found significantly different. However; according to purpose of doing sport; there were no statistically significant difference of the all sub-dimensions of the thinking styles scale. In this research; it was also observed that the general attitudes of executives toward sports and living with sports and interest for sports are high and attitudes towards active sports are moderate levels. According to the gender, there is significant differences on general attitude toward sports, living with sports, interest for sports of managers; the all sub-dimensions of the sports attitude scale (interest for sports, living with sports, doing active sports) and the general attitudes of sports have vary according to level of education, doing active sport, interest for sports. However there is no significant difference in terms of age, personal income level, frequency of doing sports in addition it were also no significant difference found according to the variables of purpose of doing sports and all sub-dimensions and general attitudes towards sports. At the end of the analysis, it was found that there was low level positive and negative correlations between all sub-dimension of thinking styles inventory of executives and the general attitude toward sports and its sub dimensions.