Living in 'the state of exception:' Experiences of Syrian refugees in Berlin
İstina Hali'inde yaşam: Berlin'deki Suriyeli mültecilerin deneyimleri
  1. Tez No: 543838
  2. Yazar: NİHAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Berlin, Almanya'da gerçekleştirilen niteliksel saha araştırmasının bulguları üzerine temellendirilen bu çalışma, sığınmacı ve mülteci popülasyonlarının, yeni ülkeye yerleşme süreçlerinde, kendini özellikle iş hayatına katılım alanında gösteren bir tür sosyal dışlanma içerisinde olduklarını gözlemlemektedir. Bu argümandan yola çıkarak, bu çalışma öncelikle, sosyal dışlanma kavramını aydınlatmayı ve çok boyutlu olan bu kavramın, yoksunluk ile olan ilişkisini, yapısal ve nedensel bir bakış açısı ile, sığınmacılık ve mültecilik durumunu anlamada ve kavramsallaştırmada kullanmayı hedeflemektedir. Haklar, kaynaklar ve ilişkiler çerçevesi içerisinde, bu çalışma, sığınmacı ve mültecilerin, yeni bir ülkeye yerleşme süreçlerinde, yasal statülerinin belirlenmesine kadar geçen bekleme sürecini, Agamben'in“istisna hali”kavramıyla okumakta, en nihayetinde ise, böylesi bir istisnai durumun, sığınmacı ve mültecilerin, ev sahibi ülkedeki iş hayatlarına yansımalarını, Berlin, Almanya'daki Suriyeli sığınmacı ve mültecilerin deneyimleri üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Grounded on the findings of the qualitative fieldwork research conducted in Berlin, Germany, this thesis observes that, asylum seeker and refugee populations experience social exclusion, which particularly manifests itself through their participation in labor market within their resettlement processes. With this stand-point, this paper first sets to elicit the notion of social exclusion and aims to employ this multi-dimensional concept, in its relation to deprivation, in a structural and causal perspective, to understand and conceptualize the situation of asylum-seekers and refugees. Within the framework of rights, resources, and relations, this paper aims to read the waiting period during the settlement process, with Agamben's notion of“the state of exception.”Finally, given the inherent relation of exclusion with poverty, this paper aims to observe the manifestations of such“exception”in the labor markets in countries of destination, through the experiences of Syrian asylum seekers and refugees in Berlin, Germany.