Seleucia Pierre antik kenti (Çevlik-Samandağ-Hatay) ve yakın çevresinin florası
Flora of the seleucia Pieria ancient city (Cevlik-Samandağ-Hatay) and its surrounding
  1. Tez No: 543846
  2. Yazar: SENEM KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan çalışmalar sonucunda Seleucie Pierre Antik Kenti (Çevlik-Samandağ) ve yakın çevresinin florası belirlenmiştir. Araştırma alanından 80 familya ve 292 cinse ait 448 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin 16'sı (% 4) endemiktir. Araştırma alanından belirlenen bitki taksonlarının 5'i Pteridophyta, 443'u ise Spermatophyta şubesine aittir. Spermatophyta üyesi taksonların 3'ü Gymnospermae 440'sı Angiospermae sınıfına aittir. Angiospermae sınıfına dahil olan 440 taksonun 364'ı Dicotylodones ve 76'sı ise Monocotylodones alt sınıfında yer alır. Alanın florası fitocoğrafik bölgeler açısından incelendiğinde 192 (% 43) Akdeniz elementi, 16 (% 4) Avrupa-Sibirya elementi, 6 (% 1) İran-Turan elementi ve 234 (% 52) Çok Bölgeli ve Bilinmeyen takson bulunmaktadır. En büyük familyalar sırasıyla Fabaceae 53 (% 12), Asteraceae 47 (%11), Lamiaceae 42 (9), Poaceae 36 (%8), Apiaceae 15 (%3), Boraginaceae 14 (%3) ve Brassicaceae 14 (%3)'dir.
Özet (Çeviri)
Flora of Seleucia Pieria Ancient City (Çevlik-Samandağ) and vicinity were determined. There are 448 specific and subspecific taxa belonging to 80 family and 292 genera. 16 species (4 %) are endemic. 5 taxa belong to Pteridophyta and 443 to Spermatophyta divisions. Within Spermatophyta taxa, 3 belong to Gymnospermae and 440 to Angiospermae classes. Within 440 Angiospermae taxa, 364 are members of Dicotylodonae and 76 are Monocotylodonae subclasses. Phytogeographical regions of the plants are as follows: Mediterranean phytogeographical region elements: 192 taxa (43 %). Euro-Siberian phytogeographical region elements: 16 (4%) taxa. Irano-Turanian phytogeographical region elements: 6 taxa (% 1) and multiregional or unknown taxa: 230 (% 52). The bigest families are Fabaceae 53 (% 12), Asteraceae 47 (%11), Lamiaceae 42 (9), Poaceae 36 (%8), Apiaceae 15 (%3), Boraginaceae 14 (%3) and Brassicaceae 14 (%3) respectively.