Türkiye'de kentiçi ulaşım için mekansal veri tabanı geliştirilmesi: AB INSPIRE direktifi kapsamında bir yöntem önerisi
Development of a spatial database for Turkey's urban transport: A method for proposal under the EU INSPIRE directive
- Tez No: 543847
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kent içi ulaşım planları ülkemizde 1970'li yıllardan bu yana yapılsa da, günümüzde dahi bu planların niteliği ile ilgili herhangi bir belirleyici mevzuat bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında kent içi ulaşım planlarının yapımında ve takibinde kullanılacak verilerin saklanması için bir veri tabanı modeli önerilmekte olup, tezin hedefi ülkemizde yapılan kentsel ulaşım planlarının genel performans değerlendirmesini yapacak düzeyde merkezi bir bilgi sisteminin oluşturulması ve bu sistemin canlı kalması için yapılması gereken idari düzenleme önerilerinin ortaya konmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için öncelikle kent içi ulaşım planlama ile ilgili ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki mevzuat incelenmiştir. Sonrasında, yurt dışında kent içi ulaşım planlarının ulusal seviyede toplanması için önerilen veri tabanları analiz edilmiştir. İncelenen mevzuat ve veri tabanları ile birlikte, ülkemizdeki idari yapı ve sürekli istatistik sağlayan devlet kurumlarının sağlayabileceği veriler göz önüne alınarak, sürekliliği ve kurumlar arasında kayıpsız veri transferini ön planda tutan bir veri tabanı modeli ve bunu idame ettirebilecek bir idari yöntem önerilmiştir. Böylelikle bu tez çalışmasının, çeşitli şura ve komisyon raporlarında eksikliği özelikle belirtilen“kent –içi ulaşım veri tabanının”oluşturulması konusunda somut bir adım olarak ulaşım planlama konusunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Önerilen veri modeli Türkiye'deki mevcut yönetmelikler ile Türkiye'nin aday ülke pozisyonunda bulunduğu Avrupa Birliği ile ilişkileri kapsamında yerine getirmek zorunda olduğu yükümlülükler göz önüne alınarak INSPIRE veri modeline uygun olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although urban transportation plans have been made in our country since the 1970s, even today there are no decisive legislations concerning the nature of these plans. In this thesis study, a database is proposed for the construction of urban transportation plans and the storage of the data to be used in the follow-up, and the thesis is aimed at establishing a central information system for the overall performance evaluation of urban transportation plans in our country and proposing administrative arrangements. In order to achieve this goal, the legislation in our country and in some other countries related to urban transportation planning has been examined. Subsequently, the proposed databases for the collection of local transport plans abroad at the national level have been analyzed. In addition to the legislation and databases examined, a data model that presupposes the continuity and lossless data transfer between institutions, and an administrative method that can handle it, has been proposed, taking into account the data that government institutions in our country can provide to the administrative structure and continuous statistics. Thus, it is thought that this thesis study will contribute to transportation planning as a concrete step on the establishment of the“city-internal transportation database”specified in detail in the various commissions and commission reports. The data model is developed with respect to existing regulations in Turkey and it is complied to EU INSPIRE directives.