Zaugma sigillataları
Zeugmas sigillatas
  1. Tez No: 62568
  2. Yazar: IŞIK ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
65 ÖZET Bu çalışmada, öncelikle Zeugma ve tarihi hakkında bir ön bilgi verdim. Daha sonra eski literatürde“Pergamen, Samian ve Çandarlı tipleri”de olarak bilinen Doğu Sigillataları hakkında kısa bir araştırmadan sonra; Zeugma sigillatalarının büyük çoğunluğu bu gruba ait olduğu için D.S.A'ları etraflıca tanıtıp, formlarını tarif ettim. Zeugma kazılarında bulunan D.S.A'lar K. Kenyon'un Samarla'da yaptığı şekilde sınıflandırılmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmında Zeugma Sigillataları hakkında ön bilgi verdim: Bu parçaların çoğu Seleukia yakasında yapılan kazılarda, daha küçük bir grup Apameia'dan ve birkaçı da yüzeyden bulunmuştur. Bu çalışmada kullanılan tüm malzeme 1996 yılında toplanmıştır. Kapların iki değişik renk ve tipte astar ve hamurlan vardır. Bunlar üzerindeki süsleme rulet ve kalıplama yöntemi ile yapılmıştır. Ayrıca bazı parçalar üzerinde“XAPIC”damgasını da görmek mümkündür. Son olarak bu parçaları katalogladık. Burada ondokuz form tespit edildi, bunlar: Form 1,2,3,4, 5,7, 10, 12,13,14,16,17,20,22,23,24,25,26 ve 27'dir. Bunların yanısıra D.S.A'ya ait olmayan dokuz parçada ayrıca incelenip kataloga alındı. Sonuç olarak; ilk defa M.Ö. ikinci yüzyılın ikinci yarısından itibaren üretilmeye başlayan D.S. grubundan D.S.A'ların form 1, 16, 20.. vb. gibi en erken formları ve form 12, 23, 24 gibi geç dönem kapları Zeugma da bol miktarda bulunmuştur. Burada gördüğümüz gibi Zeugma' da, erken ve geç formlar Helenistik dönemden Roma dönemine kadar devam etmiştir ve bu kapların hamur ve astar özelliklerim incelediğimiz zaman çoğunun tek bir atölyede üretildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu atölyenin Zeugma'da olduğunu söylemek için yeterli delilimiz yoktur.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY In this study I have first given some information about Zeugma and its history. Then I have examined the Eastern Sigillatas that were also called“Pergamenian, Samian and Candarh Wares”in the earlier publications. In spite of this knowledge I have shorly examined ESA group largely and I have defined all the forms in this group. Because we can put most of Zeugma's.Sifi The ESA from Zeugma excavations are classified according to the Samaria finds made by K. Kenyon. In the third part of this study I have given some information about Zeugma's Sigillatas; most of these were found from, in the excavations made at Sleukia, some of them from Apamea and few pieces from the surface. All samples described in this study were collected in 1996. I have identified two colours of clay and the gloss, they have decorated by rouletting and some of them were moulded. And we found some potter stamps written“XAPIC”. I have catalogued the sigillatas, we have nineteen forms from D.S.A they are: Forms 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 20, 22, 23,24,25,26,27. And we have examined and catalogued nine pieces which are not from D.S.A. ES was first produced at middle of second century. B.C. forms of D.S.A like 1,16,20... etc. and the other latest typey like Forms 12, 23, 24... etc. were richly found in Zeugma. As we can see in Zeugma the earliest and the latest forms continued from Hellenistic to Roman period. When we search the clay and gloss we can say that most of them have produced in the same centre but we haven't got enough evidences to say this centre was in Zeugma.