Bazı yeni 3-alkil/aril-4-(3-benzoksi)benzilidenamino-4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Synthsesis and investigation of some properties of some novel 3-alkyl/aryl-4-(3-benzoxy)-benzylideneamino-4,5-dihydro-1h-1,2,4-triazole-5-ones
  1. Tez No: 543854
  2. Yazar: ESENGÜL AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜRSOY KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Bazı Yeni 3-alkil/aril-4-(3-benzoksi)-benzilidenamino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on Bileşiklerinin Sentezi ve Bazı Özelliklerinin İncelenmesi”başlıklı bu çalışmada, dokuz adet 3-alkil/aril-4-amino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği karşın olan nitrillerden başlanarak sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin 3-hidroksibenzaldehidin trietilaminli ortamda benzoil klorür ile reaksiyonundan sentezlenen 3-benzoksi-benzaldehid ile reaksiyonları araştırılmış olup, dokuz adet yeni 3-alkil/aril-4-(3-benzoksi)-benzilidenamino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiğinin eldesi gerçekleştirilmiştir. Eldesi gerçekleştirilen yeni bileşiklerin yapısı infrared ve 1H-, 13C-NMR kullanılarak karakterize edilmiştir. Çalışmada, daha sonra sentezi yapılan yeni bileşiklerin antioksidan özellikleri üç farklı yöntem ile değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmanın en son aşamasında ise yeni sentezlenmiş olan dokuz adet 3-alkil/aril-4-(3-benzoksi)-benzilidenamino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin tetrabutil-amonyum hidroksit ile dört farklı susuz çözücü içerisinde potansiyometrik yöntemle titrasyonları yapılarak yarı nötralizasyon metodu kullanılarak her bir çözücü içerisindeki pKa ve HNP değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, first of all nine 3-alkyl/aryl-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained starting from the corresponding nitriles. The reaction of these compounds with 3-benzoxy-benzaldehyde, which was obtained from the reaction of 3-hydroxybenzaldehyde with benzoyl chloride by using triethylamine, was investigated and nine new 3-alkyl/aryl-4-(3-benzoxy)-benzylideneamino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compound was obtained. The structures of the new compounds was characterized by IR, 1H-NMR and 13C-NMR. In this study, the antioxidant activities of newly synthesized compounds were examined and the results were considered. In the final part of the study, nine newly synthesized 3-alkyl/aryl-4-(3-benzoxy)-benzylideneamino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazole-5-one compounds were titrated potentiometrically with tetrabutylammonium hydroxide in four different non-aqueous solvents (isopropyl alcohol, tert-butyl alcohol, acetone, N,N-dimethylformamide) and the pKa and HNP values were found in each solvent.