Atıksuların mikrodalga ile ön arıtımı
Pre-treatment of wastewater with microwave
  1. Tez No: 543859
  2. Yazar: MERVE AHMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH KAMİL SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gezegenimizde nüfus sürekli ivme kazanarak artmaktadır. Artan nüfusla birlikte su ihtiyacı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Bundan dolayı evsel, endüstriyel ve diğer türlü oluşan atıksularımızı alıcı ortama vermeden önce suyun karakteristiğine uygun şekilde arıtmalı, geri kazanmalı, tekrar kullanmalıyız. Böylece hem doğayı korumuş oluruz, hem de gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir çevre bırakabiliriz. Günümüzde su çok farklı işlevlerde kullanıldığından, meydana gelen atıksuyun karakterizasyonu da bir o kadar çeşitlilik göstermektedir. Dolayısıyla atıksuları standartlara uygun arıtmak ve deşarj etmek te gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Çevre Mühendisliği'nde kirletilmiş suların arıtılmasında kullanılan birçok yöntem vardır. Bunlar fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerdir. Atıksulardaki kirletici parametreleri gidermek için son zamanlarda mikrodalga yöntemi de kullanılmaktadır. Yapılan birçok araştırmada giderim verimi elde edilmiştir. Bu çalışmada, daha önceden yapılmış olan mikrodalga çalışmalardan ilham alınarak, mikrodalga yönteminin Bursa Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisinin giriş suyundan alınmış numunelerin mikrodalgaya maruz bırakılması sonucu bazı parametrelerin giderimi gözlemlenmiştir. Mikrodalga fırın 900 Watt güçte çalıştırılarak, arıtma tesisinden alınan atıksu mikrodalgaya farklı koşul ve sürelerde maruz bırakılmış ve atıksu içeriğindeki KOİ (kimyasal oksijen ihtiyacı), renk, amonyum nitrat ve fosfatın giderilip giderilemeyeceği, giderilebiliyor ise ne kadar verim elde edildiği incelenmiştir. Ayrıca bu süreçte harcanan enerji miktarı da ölçülmüştür. Deneysel bulgularda KOİ, amonyum nitrat, fosfat ve renk gideriminin tek başına mikrodalga kullanılarak ta giderilebildiği görülmüştür. Özellikle amonyum nitratta % 95'lik bir verim elde edilmiştir. Enerji tüketiminde ise 1 mL suyun 1 dakika ısıtılması için 0.205 Watt enerjinin gerekli olduğu ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The population in our planet is constantly increasing. With the increasing population, the need for water increases in direct proportion. For this reason, we should treat the wastewater, which is composed of domestic, industrial and other kinds, in accordance with the characteristics of the water before giving it to the receiving environment, we must recover it and use it again. In this way, we can protect the nature and leave a future for the next generations. Nowadays, since water is used in many different functions, the characterization of the wastewater is also very different. Therefore, it is becoming more difficult to treat and discharge wastewater according to standards. There are many methods used in the treatment of polluted water in Environmental Engineering. These are physical, chemical and biological methods. Recently, the microwave method has been used to eliminate the pollutant parameters in the wastewater. In many studies, removal efficiency was obtained. In this study, by removing the microwave method from the prefabricated microwave works, the removal of some parameters from the inlet water of Bursa Organized Industrial Zone Wastewater Treatment Plant has been missed. The microwave oven is operated at 900 Watts and the wastewater from the treatment plant is exposed to the microwave in different conditions and durations. In addition, the amount of energy spent in this process was also measured. Experimental findings showed that COD, ammonium nitrate, phosphate and color removal could be removed by microwave alone. A yield of 95% was obtained, especially in ammonium nitrate. In energy consumption, 0.205 Watt energy is required to heat 1 mL of water for 1 minute.