Tekstil atık sularından farklı özellikteki boyar maddelerin Membran Biyoreaktör (MBR) sisteminde arıtımı
Tekstile wastewater treatment of different dyestuff in Membrane Bioreactor (MBR) system
- Tez No: 543874
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küresel ısınma, hızlı nüfus artışı, kentleşme ve endüstriyel kullanımlar sonucu kullanılabilir su kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. Azalan su kaynaklarının yanı sıra su kaynaklarındaki kirlenme ciddi çevre problemlerine neden olmakta doğa bu kirlilikle başa çıkmakta zorlanmaktadır. Bu nedenlerle atık suların deşarj edilmeden önce kirlilik yükünün bertaraf edilmesi, tam olarak bertaraf edilemeyenlerin ise ekosistemin kendi doğal döngüsünde bertaraf edebileceği standartlara düşürülmesi gün geçtikçe artan önemli bir parametredir. Tekstil endüstrisi yüklü miktarda su kullanır, yüksek KOİ ve renk değerleriyle atık su deşarj alanlarında ciddi çevre sorunlarına neden olur. Bu nedenlerden ötürü tekstil endüstrisinin boyama proseslerinden kaynaklanan atık suların arıtımı ciddi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, tekstil endüstrisi boyama prosesleri sonucu oluşan atık suyun benzeri sentetik atık su reçete edilerek hazırlanmış ve bu atık suların membran biyoreaktör sisteminde, aktif çamur biyokütlesi aracılığıyla boyar madde ve KOİ konsantrasyonunun giderim verimleri araştırılmıştır. Sentetik atık su reçeteleri 100 ppm konsantrasyonda yedi farklı tekstil boyar maddesi ve boyama işlemlerinde kullanılan kimyasallar kullanılarak hazırlanmıştır. Arıtım çalışmasında Dimozol Blue BRF %150 için %85,6 KOİ ve %90,6 renk giderimi, Dimozol Yellow ED için %71,1 KOİ ve %92,3 renk giderimi, Dimopers Red S5BLN için %92,4 KOİ ve %94,7 renk giderimi, Ostazin Yellow HR için %86,0 KOİ ve %46,1 renk giderimi, Everzol Black N için %88,0 KOİ ve %74,4 renk giderimi, Everzol Reaktif Blue R S/P için %85,6 KOİ ve %61,0 renk giderimi, Ostazin Red H 3B için %84,8 KOİ ve %24,3 renk giderimi sağlanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, tekstil endüstrisi atık sularının MBR sistemleri aracılığıyla arıtılabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of global warming, rapid population growth, urbanization and industrial use, available water resources are decreasing day by day. As well as decreasing water resources, contamination of water resources causes serious environmental problems. Nature has difficulties in dealing with this pollution. For these reasons, it is an important parameter increasing the pollution load of wastewater before being discharged and decreasing of the ecosystem to the standards that can be eliminated in its own natural cycle. The textile industry uses a large amount of water, resulting in serious environmental problems with high COD and color values in waste water discharge areas. For these reasons, the treatment of wastewater resulting from the dyeing processes of the textile industry is of great importance. In this study, synthetic wastewater produced by the textile industry as a result of the dyeing processes was prepared by prescribing synthetic wastewater and the efficacy of dyestuff and COD concentration were investigated through activated sludge in the membrane bioreactor system of these wastewater. Synthetic wastewater recipes were prepared using seven different textile dyestuff at 100 ppm concentration and chemicals used in the dye industry. In the purification study for Dimozol Blue BRF 85.6% COD removal and 90.6% decolorization, for Dimozol Yellow ED 71.1% COD removal and 92.3% decolorization, for Dimopers Red S5BLN 92.4% COD removal and 94.7% decolorization, for Ostazin Yellow HR 86.0% COD removal and 46.1% decolorization, for Everzol Black N 88.0% COD removal and 74.4% decolorization, for Everzol Reactive Blue R S/P 85.6% COD removal and 61.0% decolorization, for Ostazin Red H 3B 84.8% COD removal and 24.3% decolorization is provided. The results obtained from the study support the purification of textile industry wastewater by membrane bioreactor system.