Tektonik hareketlerin Insar Yöntemi uygulanarak belirlenmesi: Gediz grabeni örneği
Determination of tectonic movement applying Insar Technique: sample of Gediz graben
- Tez No: 543880
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BEŞDOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Birçok uygarlığın üzerinde geliştiği Batı Anadolu, tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depremlerin etkisinde kalmıştır. Çalışma bölgesini kapsayan alanda tarihsel dönemde oluşmuş 13 dolayında deprem bilinmektedir. Bu tarihsel depremlerin büyük bir çoğunluğu Gediz Grabeni çevresinde yoğunlaşmaktadır. Gediz Grabenindeki tarihsel deprem aktivitesi incelendiğinde, Grabenin batı ucundaki bölgede MÖ. 17, 1592, 1850, 1862 yıllarında, Grabenin doğu ucunda, Büyük Menderes Grabeni ile kesişim noktasında Denizli bölgesinde ise 60, 494 yıllarında şiddeti VIII'den büyük depremlerin olduğu, belirtilen tarihlerden sonra ise Grabenin doğu ucunda 1969 Alaşehir Depremi'nin olduğu bilinmektedir. Tektonik açıdan önemli olan bu bölgede yapılacak olan jeodezik çalışmalar bölgenin depremselliğinin ortaya konması yönünden önemli bir girdi verisi olacaktır. Bu açıdan hazırlanan bu proje çalışma bölgesi için önem arz etmektedir. Bu tez kapsamında, Gediz Grabenin doğu kesimindeki Alaşehir-Sarıgöl bölgesinin tektonik hareketlerinin belirlenmesi için ENVISAT uydu radar görüntüleri (2003-2010 yılları arası) kullanılmıştır. Bu görüntüler açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak uydu bakış yönündeki (LOS-Line of Sight) hareketler elde edilmiştir. PS-InSAR sonuçlarından elde edilen değerlendirmelere göre Gediz Grabeninde grabenin bulunduğu kısımda çökmelerin, grabenin kuzeyinde ve güneyinde ise yükselmelerin olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many civilizations were developed in the place where The Western Anatolia affected by a lot of destructive earthquake sthroughout history. The existence of about 13 earthquakes occurred at the historical period in the zone encompassing the study area are known. The vast majority of these historical earthquakes are concentrated around the Gediz graben. When the historical earthquake activity of Gediz Grabe is analyzed, the existence of earthquakes whose magnitude is bigger than VII is known in the western area of the graben in B.C. 17, 1592, 1850, 1862 years, and in Denizli region at the intersection of the Great Menderes Graben, at the eastern area of the Graben in A.D. 60, 494 years. Later than the specified dates, 1969 Alaşehir earthquake is known to occur in the eastern area of the graben. Geodetic studies to be carried out in this tectonically important region will be an important input data in terms of revealing the seismicity of the region.In this respect prepared it is important for the study of this project. In this thesis, ENVISAT satellite radar images (between 2003 and 2010) were used to determine the tectonic movements of Alaşehir-Sarıgöl region located in the east of Gediz Graben. These images were obtained using line of sight (LOS) movements using open source software. According to the valuations of InSAR results, it can be concluded that subsidence occur in Gediz Graben and upheaval occur on the North and South of the Graben.