Rehber öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarına yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi (Tarsus ilçesi örneği)
Research of the awareness levels of guidance teachers towards child abuse and neglect (Tarsus example)
  1. Tez No: 543881
  2. Yazar: ÖZLEM KARAÇOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çocuk ihmal ve istismarı çocuğu, aileyi ve toplumları etkileyen, üzerinde hassasiyetle durulması gereken toplumsal sorundur. Sağlıklı nesillerin yetişebilmesi ancak sağlıklı bir çocukluk yaşantısıyla mümkündür. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki çocuklar yaşadıkları kötü muameleden dolayı fiziksel, davranışsal, duygusal ve bilişsel açıdan birçok problemle karşı karşıya kalmaktadırlar. Yaşadıkları bu problem yetişkinlik döneminde de psikolojik ve davranışsal bozukluklar sergilemesine neden olmaktadır. Bu yüzden çocukluk döneminde yaşanan ihmal ve istismar olayları bugünün çocuğunu olduğu kadar geleceğin yetişkinini de olumsuz yönde etkilemektedir. Erken yaşlarda eğitim hayatına başlayan çocukların zamanlarının büyük kısmını okullarda geçirdikleri düşünüldüğünde yaşanan kötü muamelenin tespit edilmesi, önlenmesi ve gerekli mercilere bildirilmesinde öğretmenlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Yapılan bu araştırma mesleki etik ve ilkeler doğrultusunda hareket eden rehber öğretmenlerin farkındalık düzeylerinin ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Aynı zaman da okullardaki iyileştirici ve önleyici çalışmalarda önemli katkısı olan rehber öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarı konusundaki görüşleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child neglect and abuse which affects child, family and societies, is a social problem that needs to be cared with sensivity. Growing up healthy generations can only be possible with a healthy childhood experience. Researches show that children face a lot of physical, behavioral, emotional and cognitive problems due to neglect and abuse. These problem cause to show psychological and behavioral disorders in their adulthood, too. So the neglect and abuse during childhood affects today's child as well as future's adult in a negative way. When it is considered that children who start education life in their early ages, spend their most of their time at school, teachers have a significant responsibility for identifying, preventing and reporting to the necessary authorities about the nglect and abuse. This research has been done with the aim of revealing the awareness level of guidance counselors acting in line with Professional and ethical principles. At the same time, the opinions of counselors who have a significant contribution to the improvement and prevention studies, have also been researched.