Artificial intelligence based e-commerce types and consumer behaviours
Yapay zeka destekli e-ticaret yöntemleri ve tüketici davranışları
  1. Tez No: 543890
  2. Yazar: SİBEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma yapay zeka destekli alışveriş yöntem ve araçlarının müşteriler tarafından benimsenme eğilimini ölçmek için yapılmıştır. Günümüzde artan e-ticaret hacmiyle online alışveriş yapan kişilerin sayısı da gitgide artmaktadır. Dünyada teknolojik gelişmelere öncülük eden şirketler yapay zeka ile alışveriş kavramını bir araya getirmiş ve dünyada kasiyer olmayan mağazalarda ve akıllı asistanlarla alışveriş yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışma teknoloji merakı, teknoloji anksiyetesi, online alışveriş yapma sıklığı, güven ve demografik özellikler gibi faktörlerin yapay zeka destekli alışveriş yapma eğilimini nasıl etkilediğini incelemektedir. Kartopu yöntemi ile 393 adet katılımcıya ulaşılmış ve anket tamamlanmıştır. Anket online alışveriş davranışını, yapay zekaya karşı tutumu ve yapay zeka destekli yöntemlerle alışveriş yapma eğilimini ölçen aynı zamanda demografik özelliklerle ilgili yanıtlar arayan 24 sorudan oluşmaktadır. Literatürde henüz bu konuda yapılmış herhangi bir çalışma olmamasından dolayı araştıma öncü niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the behavior of consumers about the artificial intelligence based e-commerce types. Nowadays, the number of online shoppers is increasing with the expanding volume of e-commerce. The companies that pioneered technological developments in the world have brought together the concept of artificial intelligence and shopping and people started to use cashierless stores and smart assistants in their shopping experiences. This study focused on the factors; such as technology eagerness, technology anxiety, online shopping adoption, trust, demographical factors and their effect to intention to use artificial intelligence based e-commerce tools. 393 questionnaires with snowball sampling method have been collected and tested the hypotheses. The survey consists of 24 questions that measure online shopping behaviour , attitude towards artificial intelligence and intention to use artificial intelligence based e-commerce tools besides the demographic questions like age, gender and educational background. There are no previous studies that is conducted on this precise topic, therefore this study aims to fill this gap and suppose to make a contribution to literature.