Çevrimiçi (Online) alışveriş sitelerindeki sohbet robotu (Chatbot) araçlarına yaklaşımın, tüketicilerin davranışsal niyetleri üzerindeki etkisi, algılanan zeka ve antropomorfizm: Türkiye ve Azerbaycan uygulaması
The effect of approach to chatbot tools in online shopping sites on consumers' behavioral intentions, perceived intelligence and anthropomorphism: Turkey and Azerbaijan application
  1. Tez No: 955871
  2. Yazar: EMİL HÜSEYNZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY ARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin ticaret dünyasına kazandırdığı yenilikleri anlamaya ve özellikle e-ticaret ekosisteminde chatbot teknolojilerinin tüketici davranışları üzerindeki etkilerini analiz etmeye yönelik bir çabanın ürünüdür. Günümüz dünyasında e-ticaret, işletmelerin müşteri deneyimini geliştirmede ve rekabet avantajı sağlamada vazgeçilmez bir alan haline gelmiştir. Bu süreçte, chatbotlar, kullanıcı dostu yapıları ve gelişmiş yapay zeka özellikleri sayesinde müşterilerle kurulan etkileşimlerin niteliğini yeniden tanımlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, e-ticarette chatbotların rolünü hem teorik hem de pratik açıdan inceleyerek, bu teknolojinin tüketici algısı, davranışsal niyet ve satın alma kararları üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktır. Ayrıca, yapay zeka destekli chatbotların gelecekte e-ticaret ve müşteri deneyimi süreçlerine nasıl yön verebileceğini anlamak, bu araştırmanın temel motivasyonlarından birini oluşturmuştur. Teknolojinin ticaret dünyasına getirdiği yenilikleri anlamak ve bu yeniliklerin tüketiciler üzerindeki etkilerini değerlendirmek isteyen okuyuculara faydalı bir kaynak sunmayı temenni ediyorum.
Özet (Çeviri)
In today's digital era, significant transformations have occurred in various sectors of commerce, with e-commerce experiencing rapid growth and reshaping consumer habits. This evolution has necessitated businesses to adopt innovative technologies for engaging with customers. Chatbot technology has emerged as a leading tool in this regard, playing a crucial role in enhancing customer experiences, streamlining processes, and delivering personalized services. This study begins with an exploration of the historical development and current state of e-commerce, followed by an analysis of consumer behaviors and decision-making processes in digital environments. The study delves into the definition, early applications, roles, and different types of chatbots in e-commerce, comparing rule-based chatbots with AI-powered ones. Furthermore, the concepts of anthropomorphism and perceived intelligence are examined, discussing how chatbots influence perceptions of human-like intelligence and personality, and their impact on consumer attitudes. In the context of consumer perception, the study thoroughly investigates the usability of chatbots, their effect on customer satisfaction, trust, and purchase intention. It also analyzes user intentions during interactions with chatbots, using behavioral intention models, and evaluates the relationship between consumer attitudes, intentions, and actual behaviors. Lastly, the study addresses the future of artificial intelligence and the potential of chatbots to offer creative and personalized solutions in enhancing customer experiences. This research aims to provide a comprehensive perspective on the current state and potential future impacts of chatbot technology in e-commerce.