Determination of hepatoprotective and antioxidant role of thyme (Origanum onites L.) infusion against ethyl alcohol induced oxidative stress in rats
Deneysel olarak etil alkol ile oksidatif stres oluşturulan sıçanlarda kekik (Origanum onites L.) infizyonunun karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün belirlenmesi
- Tez No: 543950
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, etil alkol (EtOH) ile deneysel oksidatif stres oluşturulan sıçanlarda kekik (Origanum onites L.) karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Sıçanlar her birinde 7 sıçan olarak 4 gruba ayrıldı ve gruplar kontrol, %20 EtOH, %3 O. onites infüzyonu ve %3 O. onites + %20 EtOH grubu olarak belirlenmiştir. O. onites infüzyonun karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün değerlendirilmesi için karaciğer hasarı biyobelirteçleri, antioksidan bileşenleri ve malondialdehit içerikleri tespit edilerek değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; etil alkol grubunun serum AST ve ALT enzim seviyeleri kontrol grubuna göre önemli düzeyde artarken, %20 EtOH grubunun TP ve TC içeriğinde ise kontrol grubuna göre anlamlı bir düşüş görülmüştür. %3O. onites + %20 EtOH grubu, %20 EtOH grubuyla karşılaştırıldığında AST seviyelerinde önemli bir düşüşe neden oldu ve %20 EtOH grubuna kıyasla %3O. onites + %20 EtOH grubu TP ve TC içeriğinde önemli bir artışa sebep oldu. Ayrıca kontrol grubu ile kıyaslandığında etil alkol grubu karaciğer, böbrek ve eritrosit dokularında MDA miktarı anlamlı artarken, %3O. onites + %20 EtOH grubunda ise alkol grubuna göre tüm dokularda istatistiki açıdan önemli düzeyde azalma olduğu görüldü. Ayrıca, alkol sıçanların farklı dokulardaki oksidatif stres sonucu antioksidan savunma sistem unsurlarının seviyelerinde dalgalanmalara neden olurken, O. onites infüzyonunun bu dalgalanmalara karşı kesin iyileştirici etkileri belirlenememiştir. Sonuçlar kekik içeriğinin alkolün oluşturduğu oksidatif hasarına karşı karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the hepatoprotective and antioxidants role of thyme (Origanum onites L.) against ethyl alcohol (EtOH) induced oxidative stress in rats. Rats were divided into 4 groups with 7 rats in each and conducted as contro, 20% EtOH, 3% O. onites infusion and 3% O. onites + 20% EtOH groups. The hepatoprotective and antioxidant role of O. onites infusion supplementation was evaluated as liver damage biomarkers, antioxidant constituents and malondialdehyde. The obtained results, while there was a significant increase in the AST and ALT levels of 20% EtOH group in comparison with the control group and a significant decrease in the TP and TC content of 20% EtOH group according to control group. The 3% O. onites + 20% EtOH mixture infusion group caused a significant decrease in the AST levels in comparison with the 20% EtOH group whereas, a significant increase in the TP and TC content of 3% O. onites infusion + 20% EtOH group in comparison with the 20% EtOH group. Also, while EtOH significantly increased MDA contents in the liver, kidney and erythrocyte tissues in comparison to those of control. The O. onites Infusion supplemented groups significantly decreased MDA contents in all tissues comparison to those of 20% EtOH group. Furthermore, while EtOH caused fluctuations in the antioxidant defence system levels as a result of oxidative stress condition in rats. The definitive curative effects of the O. onites infusion on these fluctuations have not been determined. As a result, it was concluded that O. onites contents may have a hepatoprotective and antioxidant role against EtOH induced oxidative stress in rats.