Çizim tabanlı bir insan ve bilgisayar ayrımı amaçlı tam otomatik genel turing testinin tasarımı ve analizi
Design and analysis of a drawing based captcha
- Tez No: 543978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Zamanında hayvanlardan aldığımız gibi bizim de bir gün bu dünyanın egemenliğini bizden sonra gelen üstün bir türe bırakmamız gerekebilir. Bu üstün türün kim ya da ne olacağını bilemeyiz ancak teknolojik gelişmeler dikkate alındığında şu an için en büyük adayın Yapay Zekâ olduğunu söyleyebiliriz. Yapay zekâ ile insan zekâsı arasındaki farkın günden güne azalmasıyla otomasyona dayalı kötü niyetli girişimleri engelleyebilmek için makine ve insan arasında ayrım yapmak giderek zorlaşmaktadır. Bu çalışma web ortamında insan makine ayrımı için kullanılan Captcha uygulamalarına görüntü analiz yöntemleri kullanarak çizim ile nesne sınıflandıran yenilikçi bir alternatif sunma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As we took over from animals once upon in time, we may have to leave the dominion of this World, one day to a superior species that comes after us. We can not know who or what this superior species will be, but considering technological developments, we can say that the greatest candidate for now is Artificial Intelligence. With the reduction day by day of the difference between artificial intelligence and human intelligence, it is increasingly difficult to distinguish between machine and human beings in order to prevent malicious initiatives based on automation. The purpose of this work is to offer an innovative alternative that can classify objects by drawing using the image analysis methods to Captcha applications used for human machine separation in the web environment.