Ali Haydar Efendi'nin 'Dürerü'l-Hükkâm Şerh-i Mecelleti'l Ahkâm adlı eserinin 'hacr' konusunun kaynaklarının tespiti(941-949,957-1007. maddeleri)
Ali Haydar Efendi'nin 'Dürerü'l-Hükkâm Şerh-i Mecelleti'l Ahkâm adli eserinin 'hacr' konusunun kaynaklarının tespiti(941-949,957-1007. maddeleri)
  1. Tez No: 543979
  2. Yazar: GÜLNAZ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İslâm Hukuku'nun medenî hukuk alanında ilk kanunlaştırma örneği Mecelle'dir. Mecelle yalnız ülkemizde değil, Tunus, Irak, İsrail, Fas, gibi birçok ülkenin de medenî hukukunun oluşmasında ilham kaynağı olmuştur. İşte bundan dolayı anlaşılabilmesi için Mecelle üzerine birçok şerh yazılmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan Ali Haydar Efendi 'nin“Dürerü'l- Hükkâm Şerh-i Mecelleti'l-Ahkâm”adlı eseri de Mecelle'nin en önemli şerhlerinden birisidir. Çalışmamızın“Dürerü'l-Hükkâm”adlı eserin“Hacr”bahsi ile alâkalı bilgileri içeren (941-949, 957-1007) maddelerinin kaynaklarının tesbit ve tahkîkinden oluşmaktadır. Kaynakların tesbit ve tahkikini yapmadan önce ilgilenenlerin metinden faydalanmalarını kolaylaştırmak amacıyla metni latinize ettik. Bunu yaparken mümkün olduğunca metnin aslına sâdık kalmaya özen gösterdik. Tezimiz giriş, birinci, ikinci bölüm ve sonuçdan oluşmaktadır. Çalışmamızın amacı“Hacr”bölümün kaynaklarının tahkik çalışmasını yaparak İslâm hukukçularının ve İslâm hukukuyla ilgilenenlerin bu eserden faydalanmalarını kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mecelle can be accepted as the first example of the canonization process of Islamic jurisprudence in the area of civil law. It also has been a source of inspiration in the formation civil law altogether. It is not only popular and used in Turkey but most of the Islamic world such a Tunusia, Irak, Israil Morocco and some others places. So many commentaries which written were on it can show us the importance of Mecelle by itself Ali Haydar Efendi's“Dürerü'l-Hükkâm Şerh-i Mecelleti'l-Ahkâm”, which was studied by us, is considered as one of the important commentary on it. Our work consist of the sources determination and verificatio (941-949, 957-1007.) items that is relevant with the magic part of“Dürerü'l-Hükkâm”of his work. Before making the sources determination and verification, we latinize the text in order to make it easier those interested to benefit from the text. In doing so, we make an effort as much as possible to be loyal to the original text. VII We have given information about Ali Haydar Efendi 's Works in the introduction of our thesis. And we have made latinization and verification work of (941-949, 957- 1007.) items in the main section as well. The aim of our study is to make it understandable for the student of Islamic jurisprudence and the reader study who interest which Islamic law to benefit from this book by making latinization and verification work of the section that we said previously.