Sebepleri ve sonuçları açısından Halîfe Mansûr'un tedvîn emri
Halife Mansur's codification order in terms of causes and consequences
- Tez No: 543985
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Sebepleri ve Sonuçları Açısından Halîfe Mansûr'un Tedvîn Emri”adlı tezde Abbâsî devletinin ikinci halîfesi Ebû Cafer el-Mansûr'un (95-158/714-775) yönetimi eline alıp halîfelik yaptığı dönem siyasî, sosyal, ilmî ve kültürel gelişmeler göz önüne alınarak tetkik edilmiştir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Emevî devletinin yıkılma aşamasından Halîfe Mansûr dönemine kadar Abbâsî devletinin tarihçesine değinilmiş ve Halîfe Mansur'un hayatı hakkında muhtasar bilgi verilmiştir. Birinci bölümde İslâm devletinin kuruluş aşamasından Halîfe Mansûr döneminin sonuna kadar olan ilmî ve kültürel terakki incelenmiş, hadis ilmi ve diğer ilimlerdeki tedvîn faaliyetlerine değinilmiştir. Daha sonra da Mansûr'un tedvîn faaliyetlerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde tedvîn faaliyetlerinin sonuçlarına değinilmiş, bu faaliyetlerinin sonucu olarak ortaya konan eserler ve bu eserleri ortaya koyan âlimler hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen veriler ışığında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis named,“Halîfe Mansûr's Codification Order in Terms of Causes and Consequences”, the period when the second Abbasid caliph, Abu Jafer al-Mansur (95-158/714-715) took over the reign and became a caliph was rewieved by taking political, social, scientific and cultural developments into the consideration. Our study consists of the introduction and two other parts. In the introduction, the history of the Abbasid state, from downfall of Umayyad State to Caliph Mansur's period was mentioned and brief information was given about Caliph Mansur's life. In the first part, scientific and cultural progress of the Islamıc State from foundation phase to the and of Caliph Mansur's period was examined, and the science of Hadith and the activites of codification in other sciences were discussed. Then, the impact of Mansur on the activites of codifacation was tried to be detected. In the second part, the consequences of the activites of the codifacation were mentioned and brief information was given on the works that were created as a consequence of these activities and the scholars that produced these works. In conclustion cahpter, in the light of the data obtained, evaluations were made.