Siyah çaylarda mikrohazne termal ekstraktör (µ-CTE) termal desorber (TD) gaz kromatografisi kütle spektrometresi (GC-MS) ile menşe tespiti
Determination of origins of the black teas by microchamber thermal extractor (µ-CTE) thermal desorption (TD) gas chromatography mass spectrometry (GC-MS) method
- Tez No: 543984
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Food Hygiene and Technology, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de çayın tarımı ve sanayisi, ülke ekonomisine ve istihdama yaptığı katkılar nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Ancak son yıllarda kaçak yollarla Türkiye'ye giren yabancı menşeli çaylar, doğrudan veya yerli çaylarla harmanlanarak satışa sunulmakta ve sektörü tehdit etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki yerli ve yabancı orijinli siyah çayları ayırt edecek objektif bir yöntem geliştirilmiştir. Siyah çaylardaki organik uçucu bileşikler, demlenerek ve direkt analize alınan siyah çay örneklerinden, Mikrohazne Termal Ekstraktör (µ-CTE) Termal Desorber (TD) Gaz Kromatografisi Kütle Spektrometresi (GC-MS) yöntemi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tea farming and tea industry are of particular importance due to their contribution to economy and public employment in Turkey. However, foreign origin teas, which enter to Turkey by smuggling in recent years, are launched directly or after blending with native tea threatens the sector. In this study, an objective method was developed to discriminate the native and foreign originated black teas. Volatile organic compounds (VOCs) in black tea were detected from the tea samples which analyzed directly and/or after infusing using Micro-Chamber Thermal Extractor (µ-CTE) Thermal Desorber (TD) Gas Chromatography-Mass Spectroscopy (GC-MS) method.