Arap dilinde rivayet
  1. Tez No: 54401
  2. Yazar: AHMET KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM SARMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
133 ÖZET ARAP DİLİNDE RİVAYET İnsanlar arasında yazının yaygın olmadığı dönemlerde her bilgi rivayete dayanıyordu. Eski devirler için rivayetin büyük bir önemi vardı. Rivayet kelimesi manevî âdânda gelişme göstererek ve çeşitli evrelerden geçerek bir kimsenin sözünü nakletmeye dendi. Daha sonraları bu mecazi taşıma, rivayetin ikinci anlamı olan şiir, konuşma vb. şeylerin nakli için rivayet ve türevleri kullanılmaya başlandı. Bütün hepsinde asıl mana son kullanım çeşidi edebî nakildir. Bu aşamalardan biri de sadece şiirin ezberlenmesi, nakledilmesi ve isnâd edilmesidir. Istılahı anlamda ise, belli amaçlar için, muayyen şartlar taşıyan kişilerden nakil yapmaktır. Edebî rivayet için ilmî aşamanın ne zaman başladığı hususunda farklı görüşler ileri sürülmektedir. Edebî rivayet, bir grup alimin lugavî ve edebî mirası tedvin etme hareketiyle beraber, hicri II. asrın sonu ile üçüncü asrın başlarında başladı. Edebî rivayet bazı aşamalar geçirdi ve son aşamada ravî tabakaları ortaya çıktı. Bu raviler, edebî ürünleri kitap halinde değilse bile hafızada bir araya toplamak suretiyle derleyerek, korunmasını ve naklini sağlamışlardır. Cahiliye şiirini hicrî ikinci asır alimlerine taşıyan halkalar olmuşlardır. Eski Arap şiirinin intikali uzun zaman hafızaya dayanan sözlü rivayet şeklinde olduğu için büyük bir kısmının unutulması, dilden dile nakil sırasında bazı ddeğişikliklere uğraması tabiidir. Arap şairlerinde intihal, rivayet ve râvi bozukluğu, şiire yapılan ilaveler konusu, hicrî ikinci ve üçüncü asır alimlerince filolojik tenkidlere tabi tutulmuş ve birtakım kurallar konularak iyi bir tenkid metodu ortaya koymuşlardır. Cahiliye döneminden intikal edebilen edebî136 transmission the Arab Poetry, for a long time, was in the form of spoken narration that based upen the memory and as a natural outcome of this tongue to-tongue narration of the Arab poetry, a great deal of it has been forgetten or some changes (in the text) came in to the being. The subject of Plagiarism, narration and bed-station of narrators and their additions (to the» text of the poem). Has been critisized by the scholars of II nd and III nd century from its philological aspect. They had brought out a sound metodology setting some rules about this subject. As a result, we can say that, it is possible to find the plagiarism and unsoundness in the literary heritage of cahiliyya period; but it is pooved determinetly that most of them are sound and the clains all of them are unsound, is wrong.
Özet (Çeviri)
135 SUMMARY The Narration in the Arab Language Doctoral Thesis In the Periods when knowlodge writing was not so wide spread, all sort of knowledge was based upon the narration. Therefore, narration was very important in ancient times. The word“rivayet”(narration) has had some progress and evolution in its meaning and became used for the meaning of“narrating someones word”. In its later use, the figurative transformation carried it and its other etymological forms to its secon meaning as“to narrate a poem, a speecn, a word... etc.”The Essential meaning in all those use-forms, is the second meaning, i.e.“the literary narration”. But one of the phases it has, is the learning of a poem from heart, narrating it and ascribing it to someone. Although in its terminological use, it means; to narrate something from determined people who have some special condition for some special purposes. Concerning the scientific phase that the literary narration began, there are different views that held: According to one the literary narration has be gun at the end of the II nd century of Hegira and the begming of the III rd century of Hegira, along with the codifying movement of the lexicological and literary heritage by as group of scholers. The literary narration has had a chain, of evolutions. At its latest phases, the rank of narrators came in to the bei ng. These ranks of narrators, have helped the literary works kept away from decaying by keeping them in their memory and than narrated them; thus have protected them; if not in the form of books: They became the circles who carried the cahiliyya Poetry to the scholers of the II nd century. The136 transmission the Arab Poetry, for a long time, was in the form of spoken narration that based upen the memory and as a natural outcome of this tongue to-tongue narration of the Arab poetry, a great deal of it has been forgetten or some changes (in the text) came in to the being. The subject of Plagiarism, narration and bed-station of narrators and their additions (to the» text of the poem). Has been critisized by the scholars of II nd and III nd century from its philological aspect. They had brought out a sound metodology setting some rules about this subject. As a result, we can say that, it is possible to find the plagiarism and unsoundness in the literary heritage of cahiliyya period; but it is pooved determinetly that most of them are sound and the clains all of them are unsound, is wrong.