Türkiye'nin dış ticaret dengesinde j eğrisi hipotezinin geçerliliği: Ampirik bir uygulama
The validity of j-curve hypothesis in Turkey's foreign trade balance: An empirical analysis
- Tez No: 544048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA BALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uluslararası iktisat literatüründe uygulanan devalüasyon politikasının dış ticaret dengesini uzun dönemde düzelteceğine dair birçok ampirik ve teorik çalışmalara rastlanılmaktadır. J-Eğrisi teorisince açıklanan bu görüşe göre döviz kurlarında meydana gelen bir artış, kısa vadede dış ticaret dengesini kötüleştirmekte, sonrasında ise iyileştirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı ise Türkiye'nin 2003-2018 dönemindeki dış ticaret ve döviz kuru verileri kullanılarak J eğrisi teorisini etki-tepki fonksiyonu ve VAR modeli ile test etmektir. Üçer aylık verilerin kullanıldığı çalışmadan elde edilen bulgular ele alınan dönem için J eğrisi hipotezinin geçerli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In international economic literature, there are many empirical and theoretical studies, suggesting that the devaluation policy will improve the foreign trade balance in the long term. According to this view, which was explained by the J-Curve theory, an increase in exchange rates causes a decrease in foreign trade balance in the short term and then causes to increase in it. The purpose of this thesis is to test the J curve theory for Turkey using action-reaction function and VAR model for 2003-2018 period using the data the foreign trade and real exchane rate. the results obtained from the study using the data of the three months indicate that the J curve theory is not valid for the period considered in this study.