Tarım alet ve makine kaynaklı iş kazalarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi Kayseri il örneği
Evaluation of agricultural tools and machinerable work accesses for work health and safety Kayseri province sample
  1. Tez No: 544065
  2. Yazar: AYŞE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Kayseri ilçelerinde tarım alet ve makine kazalarının iş güvenliği açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Meydana gelen tarım alet ve makine kaynaklı kazalara yönelik detayların belirlenmesi için 33 soruluk anket formu hazırlanarak çiftçilere soru cevap şeklinde uygulanmıştır. Ankete katılanların %97.5'i erkek, %22.5'i kadındır. Ankete katılanların %72.5'i ilkokul mezunudur. Tarım alet ve makine kazalarının %63.5'inin traktör kullanımından kaynaklandığı, bunların %59.1'inin acelecilik ve dikkatsizlik sonucunda meydana geldiği, söz konusu yaralanmaların sonucunda ölümlerin gerçekleştiği saptanmıştır. Traktör ile oluşan kazaların %39'u koruyucu kabini bulunmayan traktörlerde meydana gelmiştir. Traktör kazalarının %36.9'unun devrilme, takla atma ve şarampole yuvarlanma şeklinde olduğu, bu kazaların %52'sinin de 12.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate agricultural vehicle and machinery accidents in Kayseri. 33 questions were given in the form of a question and answer to the farmers. 97.5% of the respondents were men and 22.5% were women. 72.5% of the participants were primary school graduates. It is expected that 63.5% of agricultural machinery and machinery accidents are caused by the use of tractors in the tractor, and 59.1% is expected to be in a hurry and carelessness. 39% of accidents with tractors occur in tractors without protective cabins. It was observed that 36.9% of the tractor accidents were overturned, tumble-throwing and rolling stock, and 52% of these accidents did not occur between 12.00-17.00 hours.