Balkan Gazetesi'ne göre Bulgaristan'da sosyal ve siyasi gelişmeler (1906-1908)
Social and political developments in Bulgaria according to Balkan Newspaper (1906-1908)
- Tez No: 544088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gazete, XIX. yüzyılda ve XX. yüzyılın ilk yarısında en temel kitle haberleşme aracı olmuştur. Bu araç, XIX. yüzyılın başlarından itibaren Osmanlı Devleti'nde de kullanılmış ve yaygınlaşmıştır. Bu tezde, Osmanlı Devleti'ne bağlı Bulgaristan Prensliği'nde Ethem Ruhi Bey tarafından yayımlanmış olan Balkan Gazetesi'nin 1906-1908 yıllarındaki haberleri üzerinden bir tarih yazımı ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu çalışma için Beyazıt Kütüphanesi Hakkı Tarık Us Süreli Yayın Koleksiyonu'ndan alınan gazete sayıları incelenmiş, 1906-1908 yıllarında Bulgaristan sosyal ve siyasi açıdan irdelenmiştir. Anahtar Sözcükler Balkan Gazetesi, Bulgaristan, Sosyal ve Siyasi Tarih, Basın Tarihi.
Özet (Çeviri)
The newspaper became the most basic mass communication means in 19th century and in the first half of the 20th century. This means was also used and spread in the Ottoman Empire from the beginning of the 19th century. In this thesis, it is aimed to create a historiography by using the the news and the articles of Balkan Newspaper published by Ethem Ruhi Bey in Bulgarian Principality of Ottoman Empire. For this study, the issues of the newspaper taken from Beyazıt Library Periodicals of Hakkı Tarık Us Collection were examined, Bulgaria was scrutinized socially and politically. Keywords Balkan Newspaper, Bulgaria, Social and Political History, History of Press.