Yaşlılarda hafif bilişsel bozukluğun vestibülooküler refleks, dinamik görsel keskinlik ve postüral denge ile etkileşimi
The interaction between mild cognitive impairment with vestibulo-ocular reflex, dynamic visual acuity and postural balance in the elderly
- Tez No: 544089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN BÖKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaşlı populasyonun yaklaşık olarak %30'u her yıl düşmekte ve bu durum önemli bir sağlık problemiyle sonuçlanmaktadır. Bilişsel gerileme düşme için bağımsız bir risk faktörüdür. Hafif bilişsel bozukluk, bireyin yaşından beklenenden daha fazla ancak günlük yaşam aktivitelerini etkilemeyen bilişsel gerileme durumudur. Çalışmada, hafif bilişsel bozukluğu olan bireylerin vestibülooküler refleksleri, dinamik görsel keskinlikleri ve postüral dengeleri değerlendirilerek sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Bu amaçla hafif bilişsel bozukluğu olan 10 birey ve aynı yaş grubundan sağlıklı 10 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylere işitme testi uygulandıktan sonra videonistagmografi, dinamik görsel keskinlik ve bilgisayarlı dinamik postürografi ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Approximately 30% of the elderly population is falling each year, resulting in a major health problem. Cognitive decline is an independent risk factor for fall. Mild cognitive impairment is a cognitive decline that is higher than expected in the individual's age but does not affect the activities of daily living. In the study, vestibulo-ocular reflexes, dynamic visual acuities and postural balances of individuals with mild cognitive impairment were evaluated and compared with the healthy control group. For this purpose, 10 individuals with mild cognitive impairment and 10 healthy individuals from the same age group were included in the study. After the hearing test was applied to the individuals, videonistagmography, dynamic visual acuity and computerized dynamic posturography measurements were performed.